Abp Chaput: ”systematyczne prześladowanie Kościoła wydaje się być nieuniknione”
2010-08-26 00:00:00
![Abp Chaput: ”systematyczne prześladowanie Kościoła wydaje się być nieuniknione”](/images/informacje/min_5708.jpg)
Podczas przemówienia skierowanego do członków Stowarzyszenia Prawa Kanonicznego na Słowacji, abp Charles Chaput mówił, że dzisiaj „systematyczne prześladowanie Kościoła katolickiego wydaje się już nieuniknione”. Hierarcha zwrócił uwagę, że współcześni sekularyści wiele nauczyli się z przeszłości. – Są bardziej zręczni w swoim fanatyzmie, bardziej eleganccy w kreowaniu wizerunku, bardziej inteligentnie pozbawiają Kościół oraz poszczególnych wiernych wpływu na życie moralne społeczeństwa – wyliczał abp Chaput.
Zdaniem arcybiskupa, „jeśli chrześcijanie będą mieli coraz mniej do powiedzenia w sferze publicznej, państwo wykreuje siebie na idola, a wtedy mężczyźni i kobiety staną się jego ofiarami".
– Mamy do czynienia z agresywną wizją państwa świeckiego i konsumpcyjnym modelem gospodarczym, które skutkują - praktycznie, jeśli nie wprost - zachęcaniem do nowego rodzaju ateizmu państwowego – mówił hierarcha. Jego zdaniem, wciąż mamy do czynienia ze światopoglądem opierającym się na ideologiach oświeceniowych, które doprowadziły do tak katastrofalnych skutków w ub. stuleciach. Jedynie co się zmieniło, to język, który jest bardziej umiarkowany, intencje, które wydają się być bardziej milsze i jego oblicze, które jest bardziej przyjazne. Jednak podstawowy zamiar: zbudowanie społeczeństwa bez Boga, świata, w którym ludzie mogą żyć w pełni samowystarczalni, zaspokajając swoje potrzeby i pragnienia, dzięki własnej pomysłowości, nie uległ zmianie. Wizja ta zakłada świat rządzony przez racjonalistów, socjokratów, w którym religia jest zepchnięta do sfery indywidualnej. Życie zgodne z przekonaniami religijnymi może być czyimś stylem życia, o ile osoby wierzące zachowają te przekonania tylko dla siebie i nie będą próbowały wpływać na funkcjonowanie rządu, gospodarki czy kultury.
Hierarcha mówił o tym, jak w praktyce czyni się to w Ameryce, czy też w Europie. Państwo próbuje wpływać na duchownych, by ci działali w taki sposób, aby niszczyć tożsamość katolicką. Odbywa się to m.in. przez zniechęcania albo wręcz kryminalizację niektórych praktyk, wypowiedzi, jak np. wprowadzenie prawa dotyczącego tzw. mowy nienawiści. Z kolei sądy i lokalne legislatury przyjmują regulacje, które umniejszają znaczenie rodziny i małżeństwa, a także próbują wykluczyć ze sfery publicznej symbolikę katolicką.
W Europie – jego zdaniem – trendy te są widoczne jeszcze bardziej i odbywają się w bardziej agresywny sposób, o czym świadczą choćby publiczne drwiny z duchownych w mediach oraz „ciąganie” ich po sądach za głoszenie nauki katolickiej. – Zachód zmierza w kierunku nieludzkiego humanizmu i jeśli Kościół chce wiernie odpowiedzieć na to, musi czerpać z doświadczeń, jakie nabył w czasie totalitarnych rządów w przeszłości. Kościół musi pozostać wierny słowom Chrystusa: <Prawda was wyzwoli>. Oznacza to w praktyce życie zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego i dawanie dobrego przykładu. Oznacza to życie z niezachwianym przekonaniem, że Bóg żyje i że jego miłość jest siłą napędową ludzkości. Innymi słowy chodzi o to, aby szczerze uwierzyć, że Prawdy Wiary są warte cierpienia a nawet - w razie konieczności - śmierci – stwierdził hierarcha.
Dodał, że „życie zgodne z prawdą oznacza mówienie prawdy i nazywanie rzeczy po imieniu oraz obnażanie kłamstwa". Zdaniem arcybiskupa, obrona zachodnich ideałów jest ochroną przed nowymi formami represji, które mogą przyjść czy to z rąk ekstremistów islamskich, czy zsekularyzowanych technokratów.
Jedną z podstawowych wartości, którą jesteśmy zobowiązani bronić w pierwszej kolejności, jest życie dzieci nienarodzonych. Jeśli prawo do życia dzieci poczętych nie będzie zagwarantowane, nie będzie można zagwarantować żadnych innych praw. Hierarcha podkreślił, że muszą być uznane i bronione prawa naturalne, które od lat określały tożsamość ludzi Zachodu.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!