Abp Gądecki: życie człowieka rozpoczyna się z chwilą poczęcia
2009-10-06 00:00:00
Z apelem o obronę ludzkiego życia od chwili poczęcia zwrócił się abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości poświęcenia pierwszej w Polsce kaplicy pw. św. Joanny Beretty Molla w Złotnikach koło Poznania. – Niech tutejsza parafia stanie się dla Poznania, diecezji i całej Polski wybitnym miejscem obrony życia – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Abp Gądecki zwrócił uwagę, że kwestia początku ludzkiego życia jest dzisiaj mocno atakowana przez cywilizację śmierci. – Trzeba przypominać, że z naukowego punktu widzenia życie człowieka nie rozpoczyna się w momencie narodzin, ale z chwilą poczęcia – mówił metropolita poznański. Dodał, że przyjęcie faktu, że wraz z zapłodnieniem powstaje nowa istota ludzka, nie jest sprawą takich czy innych poglądów, ale faktem doświadczalnym.
Abp Gądecki nawiązał w homilii do życia patronki kaplicy, św. Joanny Beretty Molla. Przekonywał, że święta była człowiekiem modlitwy, działania i poświęcenia, gotowym stać się darem dla innych kosztem wyrzeczeń i cierpień. Jako mężatka urodziła czworo dzieci, mimo, że narodziny ostatniego z nich groziły jej samej śmiercią.
– Gdyby trzeba było wybierać między mną a dzieckiem, żadnych wahań. Żądam, abyście wybrali dziecko. Ratujcie dziecko! – poleciła chirurgom. Pomimo starań lekarzy, zmarła tydzień po urodzeniu się dziecka w wieku 39 lat. – Jej śmierć w cudowny sposób ilustruje słowa Chrystusa: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" – mówił abp Gądecki, powołując się na słowa wypowiedziane przez jej męża.
Parafia w Złotnikach powstała 1 stycznia br. W sobotę abp Gądecki poświęcił tymczasową kaplicę, w której do czasu wybudowania kościoła będą odprawiane nabożeństwa.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.