Abp Kurtz: obrona tradycyjnego małżeństwa to kwestia sprawiedliwości

2010-01-14 00:00:00
Abp Kurtz: obrona tradycyjnego małżeństwa to kwestia sprawiedliwości

– W imieniu Komisji Episkopatu, jestem wdzięczny za odwagę tych senatorów z New Jersey, którzy stanęli po stronie małżeństwa jako bastionu
dobra wspólnego – powiedział arcybiskup Józef Kurtz z Louisville. Przewodniczący Komisji ad hoc ds. obrony małżeństwa, działającej przy Episkopacie USA, skomentował głosowanie w Senacie stanu New Jersey z 7 stycznia br. w którym parlamentarzyści odrzucili – głosami 20 „za” przy 14 „przeciw” – ustawę, legalizującą tzw. małżeństwa homoseksualne.

– Zachowanie małżeństwa jako związku jednej kobiety z jednym mężczyzną jest kwestią sprawiedliwości, nawet jedną z najważniejszych kwestii sprawiedliwości społecznej naszych czasów – podkreślił arcybiskup. – I nie jest to zaprzeczanie, ale raczej wspieranie podstawowych praw człowieka, zwłaszcza praw dzieci. Ostatnie głosowanie w Senacie w stanie Nowy Jork oraz w stanie New Jersey jest tego potwierdzeniem – stwierdził hierarcha. Podobną ustawę, legalizującą tzw. małżeństwa osób tej samej płci, odrzucili na początku grudnia ub. roku senatorowie ze stanu Nowy Jork.

Głosowania, które miały miejsce w obu stanach nastąpiły wkrótce po zakwestionowaniu przez wyborców decyzji Kongresu stanu Maine. Obywatele unieważnili w listopadowym referendum kwietniową decyzję polityków o przyjęciu nowej definicji małżeństwa, która obejmowała także pary osób tej samej płci.

Arcybiskup Kurtz zauważył, że wszelkie próby zmienienia definicji małżeństwa podejmowane w ostatnim czasie w stanach Maine, Nowy Jork i New Jersey, na szczęście zostały odrzucone przez mieszkańców tych stanów, którzy cenią sobie prawdę i szanują godność tradycyjnego małżeństwa oraz działają w obronie dobra wspólnego.

– Ostanie decyzje w Maine, Nowym Jorku i New Jersey są oznakami nadziei i źródłem otuchy – podkreślił hierarcha. – Jesteśmy w decydującym momencie historii kraju, jeśli chodzi o kwestię małżeństwa, ponieważ coraz więcej ludzi uznaje, że ochrona podstawowych praw osób nie musi i nie powinna odbywać się kosztem prawdy oraz wartości małżeństwa – dodał arcybiskup Kurtz.

Hierarcha zaznaczył również, że dobro miłości pomiędzy mężem a żoną, ważne obowiązki matek i ojców oraz prawa wszystkich dzieci zasługują na wyjątkową ochronę prawną. – Wszystko to jest niezbędne do funkcjonowania sprawiedliwego społeczeństwa, które służy obronie godności wszystkich ludzi i dobru wspólnemu  – podkreślił abp Józef Kurtz.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.