Abp Michalik: ludzie uczciwi nie mogą milczeć w sprawie krzyża

2009-11-27 00:00:00
Abp Michalik: ludzie uczciwi nie mogą milczeć w sprawie krzyża

– Uczciwi ludzie nie mogą milczeć w sprawie krzyża – powiedział wczoraj abp Józef Michalik, krytykując niedawny, głośny werdykt Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Odniesienie do wyroku ws. usunięcia krzyży z włoskich szkół publicznych znalazło się także w komunikacie z zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Przewodniczący KEP podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej, że sędziowie strasburskiego Trybunału swoim werdyktem dobitnie zaświadczyli czym są dla nich symbole religijne. – Odpowiedzieli na pytanie czy chcą Europy, w której będzie panował szacunek dla ludzkich przekonań czy też Europy agresywnego laicyzmu – dodał abp Michalik. – Dziś dyskryminuje się chrześcijan, a jutro być może przyjdzie kolej na tych, którzy mają niebieskie oczy – mówił hierarcha.

Krzyż to dla nas najważniejszy moment dziejówsymbol zbawienia i miłości do drugiego człowieka – podkreślał przewodniczący Episkopatu i zaznaczył, że „werdykt Trybunału „musiał nas wszystkich zaboleć”.

W takiej sytuacji biskupi nie mogą milczeć, podobnie nie mogą milczeć katolicy i wszyscy uczciwi ludzie – mówił abp Michalik podczas spotkania z dziennikarzami.

Przewodniczący KEP z uznaniem wypowiedział się o inicjatywie włoskich eurodeputowanych, którzy wezwali Parlament Europejski do uznania pełnego prawa wszystkich państw członkowskich UE do umieszczania w budynkach publicznych także symboli religijnych, tam gdzie są one wyrazem tradycji i tożsamości całego kraju. – To zdrowa reakcja – ocenił abp Michalik, chwaląc też podobną w duchu odezwę Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Sprawę werdyktu Trybunału w Strasburgu poruszono także w komunikacie z dzisiejszych obrad biskupów. „Krzyż jest wyrazem miłości i uniwersalnym znakiem poświęcenia się dla innych. Krzyż stanowi element tożsamości kultury europejskiej, jest obecny w symbolach narodowych wielu krajów i organizacji oraz formą odznaczeń. Ma zatem wymiar uniwersalny” – czytamy w komunikacie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł 3 listopada, że wieszanie krzyży w klasach włoskich szkół to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów".

Sprawę do trybunału skierowała Włoszka fińskiego pochodzenia Soile Lautsi Albertin. Kobieta w 2002 r. wystąpiła do kierownictwa szkoły, do której uczęszcza dwójka jej dzieci o usunięcie z klasy krzyża w imię świeckiego charakteru państwa. Rząd Włoch postanowił odwołać się od orzeczenia Trybunału.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.