Abp Michalik: ludzie uczciwi nie mogą milczeć w sprawie krzyża

2009-11-27 00:00:00
Abp Michalik: ludzie uczciwi nie mogą milczeć w sprawie krzyża

– Uczciwi ludzie nie mogą milczeć w sprawie krzyża – powiedział wczoraj abp Józef Michalik, krytykując niedawny, głośny werdykt Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Odniesienie do wyroku ws. usunięcia krzyży z włoskich szkół publicznych znalazło się także w komunikacie z zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Przewodniczący KEP podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej, że sędziowie strasburskiego Trybunału swoim werdyktem dobitnie zaświadczyli czym są dla nich symbole religijne. – Odpowiedzieli na pytanie czy chcą Europy, w której będzie panował szacunek dla ludzkich przekonań czy też Europy agresywnego laicyzmu – dodał abp Michalik. – Dziś dyskryminuje się chrześcijan, a jutro być może przyjdzie kolej na tych, którzy mają niebieskie oczy – mówił hierarcha.

Krzyż to dla nas najważniejszy moment dziejówsymbol zbawienia i miłości do drugiego człowieka – podkreślał przewodniczący Episkopatu i zaznaczył, że „werdykt Trybunału „musiał nas wszystkich zaboleć”.

W takiej sytuacji biskupi nie mogą milczeć, podobnie nie mogą milczeć katolicy i wszyscy uczciwi ludzie – mówił abp Michalik podczas spotkania z dziennikarzami.

Przewodniczący KEP z uznaniem wypowiedział się o inicjatywie włoskich eurodeputowanych, którzy wezwali Parlament Europejski do uznania pełnego prawa wszystkich państw członkowskich UE do umieszczania w budynkach publicznych także symboli religijnych, tam gdzie są one wyrazem tradycji i tożsamości całego kraju. – To zdrowa reakcja – ocenił abp Michalik, chwaląc też podobną w duchu odezwę Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Sprawę werdyktu Trybunału w Strasburgu poruszono także w komunikacie z dzisiejszych obrad biskupów. „Krzyż jest wyrazem miłości i uniwersalnym znakiem poświęcenia się dla innych. Krzyż stanowi element tożsamości kultury europejskiej, jest obecny w symbolach narodowych wielu krajów i organizacji oraz formą odznaczeń. Ma zatem wymiar uniwersalny” – czytamy w komunikacie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł 3 listopada, że wieszanie krzyży w klasach włoskich szkół to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów".

Sprawę do trybunału skierowała Włoszka fińskiego pochodzenia Soile Lautsi Albertin. Kobieta w 2002 r. wystąpiła do kierownictwa szkoły, do której uczęszcza dwójka jej dzieci o usunięcie z klasy krzyża w imię świeckiego charakteru państwa. Rząd Włoch postanowił odwołać się od orzeczenia Trybunału.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.