Abp Michalik: nie dajmy zakrzyczeć prawdy

2010-10-14 00:00:00
Abp Michalik: nie dajmy zakrzyczeć prawdy

O zagrożeniu jakie niesie ze sobą niż demograficzny, kontrowersyjnej Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny oraz szumie wokół Komisji Majątkowej i zadaniach mediów katolickich pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.

Abp Michalik odnosząc się do spotkania przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy w Zagrzebiu stwierdza, że wyłania się przed nami obraz Europy wymierającej, w której na 45 państw, przyrost naturalny wzrósł tylko we Francji i Luksemburgu, gdzie wprowadzono wyraźną politykę prorodzinną. Wskazuje również na Maltę, która nie dopuszcza ani aborcji, ani rozwodów, a jednocześnie pozostaje nowoczesnym i szanowanym w Unii Europejskiej krajem. Według metropolity przemyskiego, w obecnej sytuacji liczba Polaków do 2050 r. zmniejszy się o 5 mln osób. Jako główne zagrożenia dla rodziny uważa aborcję oraz brak wspierania rodzin wielodzietnych w wystarczającym stopniu.

Niejasnymi nazywa motywacje, kierujące Komitetem Noblowskim, który nagrodę w dziedzinie medycyny przyznał twórcy metody zapłodnienia in vitro. „Po urodzeniu dziecka tą metodą małżonkowie, lub jedno z nich, nadal pozostają bezpłodni” – zauważa abp Michalik. Stwierdza, że niepokojem powinno napełniać ludzi sumienia odłączanie nauki od etyki i moralności.

Przewodniczący KEP wyjaśnia przyczyny utworzenia Komisji Majątkowej. „Żeby potwierdzić zasadę, że złodziej nigdy nie może stać się prawnym właścicielem, żeby na przyszłość nie powtarzały się tego rodzaju sytuacje ani wobec osób prywatnych, ani wobec osób prawnych. Jeśli ktoś zabrał czyjąś rzecz, to powinien ją zwrócić, bo tego wymaga porządek społeczny” – stwierdza abp Michalik. W jego opinii komuś zależy na przedłużaniu prac Komisji, która miała działać tylko pół roku, a działa 20 lat. Jako najsłuszniejszą dzisiaj drogę w odzyskiwaniu zabranych ziem, wskazuje drogę sądową.

Zdaniem abp. Michalika zadaniem mediów katolickich jest polemika z kłamstwami i oszczerstwami, które pojawiają się bardzo często, a nawet uprzedzanie takich działań. „Potrzeba wybiegania naprzód, uprzedzania, powtarzania ważnych informacji. Dzisiaj sieczka, która płynie z różnych prywatnych stacji czy gazet, zaćmiewa wszystko tak skutecznie, że ludzie łatwo zapominają, co było wczoraj, przedwczoraj” – uważa hierarcha. Wyraża niepokój tym, że często nie mówi się o sprawach ważnych, a o tych „dla siebie wygodnych”, natomiast przedmiotem kłótni polityków jest ich własne miejsce, a nie Polska.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.