Abp Migliore skrytykował na forum ONZ ideologię ”gender”
2010-03-10 00:00:00
Przedstawiciel Watykanu przy ONZ, arcybiskup Celestino Migliore skrytykował ideologię „gender”. Jego zdaniem, niektóre programy ONZ zajmujące się promowaniem równości płci, stają się „coraz bardziej ideologiczne” i tak naprawdę przeszkadzają kobietom w osiągnięciu przez nie prawdziwego awansu.
W przemówieniu wygłoszonym w poniedziałek na forum ONZ arcybiskup ubolewał nad interpretacjami pojęcia „gender”, stosowanego w ostatnich oficjalnych dokumentach oenzetowskich. Jego zdaniem „rozmywają one każdą odmienność i zarazem komplementarność istniejącą pomiędzy mężczyznami a kobietami”.
– Te teorie z pewnością nie zmieniają istoty rzeczy, ale zacierają i utrudniają jakikolwiek poważny i jak najbardziej konieczny awans kobiet, w oparciu o ich przyrodzoną godności i przynależne im prawa – stwierdził hierarcha.
Abp Migliore powiedział także, że wskutek łączenia kwestii praw osobistych, społecznych, ekonomicznych i politycznych kobiet z tzw. prawami zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, nie udało się zrealizować prawie żadnych postulatów międzynarodowych konferencji. Co więcej, jest ono nawet szkodliwe dla integralnych potrzeb kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.
Nuncjusz apostolski przy ONZ potępił także realizowanie założeń Deklaracji Pekińskiej, mówiąc, że jest ona wyrazem przemocy kobiet w stosunku do dzieci, które są zabijane lub porzucane. Domagał się ich gruntownej rewizji.
Hierarcha nie omieszkał wspomnieć o licznych, prawdziwych zagrożeniach czyhających na kobiety na całym świecie. Mówił m.in. o tym, że dyskryminacja w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej oraz żywności w pierwszej kolejności wpływa na dziewczynki i to znacznie bardziej niż na chłopców. Dziewczynki także stanowią najwyższy odsetek wśród dzieci, które są analfabetami.
Przemoc fizyczna i psychiczna dotyka przede wszystkim kobiety, w szczególności wtedy, kiedy gwałt jest wykorzystywany jako broń w czasie wojen.
Zdaniem arcybiskupa motywacja, wartości oraz metodologia i wytyczne stosowane w ramach organów ONZ utrudniają walkę z tymi wszystkimi realnymi zagrożeniami.
Źródło: CNA, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.