Abp Migliore skrytykował na forum ONZ ideologię ”gender”

2010-03-10 00:00:00
Abp Migliore skrytykował na forum ONZ ideologię ”gender”

Przedstawiciel Watykanu przy ONZ, arcybiskup Celestino Migliore skrytykował ideologię „gender”. Jego zdaniem, niektóre programy ONZ zajmujące się promowaniem równości płci, stają się „coraz bardziej ideologiczne” i tak naprawdę przeszkadzają kobietom w osiągnięciu przez nie prawdziwego awansu.

W przemówieniu wygłoszonym w poniedziałek na forum ONZ arcybiskup ubolewał nad interpretacjami pojęcia „gender”, stosowanego w ostatnich oficjalnych dokumentach oenzetowskich. Jego zdaniem „rozmywają one każdą odmienność i zarazem komplementarność istniejącą pomiędzy mężczyznami a kobietami”.

Te teorie z pewnością nie zmieniają istoty rzeczy, ale zacierają i utrudniają jakikolwiek poważny i jak najbardziej konieczny awans kobiet, w oparciu o ich przyrodzoną godności i przynależne im prawa – stwierdził hierarcha.

Abp Migliore powiedział także, że wskutek łączenia kwestii praw osobistych, społecznych, ekonomicznych i politycznych kobiet z tzw. prawami zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, nie udało się zrealizować prawie żadnych postulatów międzynarodowych konferencji. Co więcej, jest ono nawet szkodliwe dla integralnych potrzeb kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

Nuncjusz apostolski przy ONZ potępił także realizowanie założeń Deklaracji Pekińskiej, mówiąc, że jest ona wyrazem przemocy kobiet w stosunku do dzieci, które są zabijane lub porzucane. Domagał się ich gruntownej rewizji.

Hierarcha nie omieszkał wspomnieć o licznych, prawdziwych zagrożeniach czyhających na kobiety na całym świecie. Mówił m.in. o tym, że dyskryminacja w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej oraz żywności w pierwszej kolejności wpływa na dziewczynki i to znacznie bardziej niż na chłopców. Dziewczynki także stanowią najwyższy odsetek wśród dzieci, które są analfabetami.

Przemoc fizyczna i psychiczna dotyka przede wszystkim kobiety, w szczególności wtedy, kiedy gwałt jest wykorzystywany jako broń w czasie wojen.

Zdaniem arcybiskupa motywacja, wartości oraz metodologia i wytyczne stosowane w ramach organów ONZ utrudniają walkę z tymi wszystkimi realnymi zagrożeniami.

Źródło: CNA, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.