Abp Ravasi przestrzegł przed niewłaściwym wykorzystaniem byłych świątyń
2009-11-27 00:00:00
Przed niewłaściwym wykorzystaniem budynków byłych świątyń przestrzegł abp Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kultury, w czasie wczorajszej konferencji prasowej w Watykanie. Hierarcha skrytykował także, jako „bardzo dyskusyjne”, niektóre kryteria doboru przy sporządzaniu listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Za błąd uznał on m. in. umieszczenie na niej karnawału w Rio.
Abp Ravasi zwrócił uwagę na to, że w sytuacji zlaicyzowanego współczesnego świata konieczna jest wielka roztropność przy sprzedaży czy alienacji budynków kościelnych. Zdaniem dostojnika puste kościoły, do których nie przychodzą wierni i które nie mają wartości artystycznej czy historycznej, można sprzedawać lub przeznaczyć do rozbiórki. Należy jednak uważać, podkreślił hierarcha, na co te byłe świątynie są przerabiane. Jako zły przykład podał los byłego budynku kościoła na Węgrzech, w którym urządzono klub nocny ze striptizem w miejscu, gdzie kiedyś był ołtarz.
Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury skrytykował również kryteria doboru stosowane przy sporządzaniu listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na konferencji prasowej w Watykanie uznał za błąd umieszczenie na niej karnawału w Rio.
– Szanujemy działalność UNESCO, ale jesteśmy także gotowi uznać, że nie jest to bedeker, podręcznik sankcjonujący stan sztuki i piękna naszej planety – oświadczył watykański abp Ravasi. Według hierarchy w przypadku karnawału w Rio "przesadzono".
Źródło: KAI, dziennik.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.