Afryka nadzieją Kościoła. Kluby „Polonia Christiana” w Elblągu i w Olsztynie

2024-06-07 00:00:00
Afryka nadzieją Kościoła. Kluby „Polonia Christiana” w Elblągu i w Olsztynie

Kwietniowo – majowy magazyn „Polonia Christiana” w temacie numeru szeroko opisuje sytuację Kościoła na kontynencie afrykańskim. O tym, jak wygląda codzienność wiernych, o ich gorliwości i nadziei, jaką nasza wspólnota wiernych może wiązać z rozwojem Kościoła w Afryce opowie, na spotkaniach Klubów „Polonia Christiana”, Bartłomiej Tumiłowicz, świecki misjonarz kombonianin, posługujący w Mozambiku. Zapowiadające się niezwykle ciekawie spotkania odbędą się 12 czerwca w Olsztynie oraz 13 czerwca w Elblągu.

 

- Europa może się wiele nauczyć od afrykańskiego Kościoła. Przypomnieć sobie sprawy fundamentalne, o których dawno zapomniała – mówił Bartłomiej Tumiłowicz, świecki misjonarz kombonianin posługujący w Mozambiku, w rozmowie z Jerzym Wolakiem, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, przedstawiając bardzo trudne warunki, w jakich żyją, pracują i rozwijają swoją wiarę mieszkańcy Afryki.

 

Afryka to kontynent, na którym najszybciej przybywa ludności, miliony z nich szukają drogi do godnego życia i moralnego porządku, dlatego też trafiają do wspólnot chrześcijańskich, często działających obok najbardziej radykalnych organizacji islamistów.

Mimo trudnych codziennych warunków Afrykańczycy potrafią się szczerze cieszyć z daru wiary, nie są też obojętnymi „widzami” w łonie Kościoła, tylko sami dbają o kościoły i kaplice oraz aktywnie uczestniczą w nabożeństwach i modlitwach.

 

Co ważne dla przyszłości Kościoła Rzymskiego, kapłani w Afryce bardzo szanują tradycję i wierność nauce Chrystusa, nie poddając się naciskom progresistów, próbujących dokonywać wewnętrznych rewolucji w mistycznym Ciele Chrystusa.

 

Sytuację wewnątrz Kościoła i szczególnie jasną postawę Kościoła w Afryce po kontrowersyjnej deklaracji Fiducia supplicans tak opisuje red. Paweł Chmielewski w artykule pt. „Afryka ratuje Kościół” w ostatnim numerze dwumiesięcznika „Polonia Christiana”…

- Na deklarację Fiducia supplicans zareagowała krytycznie pewna grupa biskupów Zachodu. Zrobili to pochodzący z Polski i Niemiec biskupi Astany w Kazachstanie, Tomasz Peta i Athanasius Schneider; za ich przykładem poszli Ukraińcy (obu obrządków) i Węgrzy oraz grupa biskupów z francuskiej prowincji kościelnej Rennes, jak również Holendrzy (co bynajmniej nie powinno nas zaskakiwać, bo obecny episkopat Holandii jest konserwatywny). Również Konferencja Episkopatu Polski zdystansowała się od deklaracji: jej rzecznik ksiądz Leszek Gęsiak SJ wydał oświadczenie oznajmiające, że w Polsce błogosławieństw dla par homoseksualnych nie ma i nie będzie. Wszystkie owe reakcje nie równały się jednak z tym, co uczyniła Afryka. Czarny Ląd w całości odrzucił dokument Fernándeza, ogłaszając, że zaproponowane tam rozwiązania jawią się Afrykanom jako sprzeczne z Ewangelią i prawem naturalnym – pisał Paweł Chmielewski.

 

Na wyjątkowe spotkania Klubów „Polonia Christiana” z Bartłomiejem Tumiłowiczem zapraszamy do dwóch miejscowości województwa warmińsko – mazurskiego:

- do Olsztyna – w środę 12 czerwca na godz. 18.00 do Warmińsko – Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, sala nr 131 na I piętrze, ul. Prosta 38;

- do Elbląga – w czwartek 13 czerwca na godz. 18.00 do siedziby Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci przy ul. Łączności 3.

 

Poznajmy Afrykę i położenie naszych braci w wierze oczami Bartłomieja Tumiłowicza, świeckiego misjonarza pracującego na Czarnym Lądzie już wiele lat. Wstęp na spotkania Klubów „Polonia Christiana” wolny!

W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.
W środę 20 listopada 2024 r. poznański Klub „Polonia Christiana” organizuje spotkanie z mec. Rafałem Dorosińskim – członkiem zarządu Instytutu Ordo Iuris. Temat nie tylko ciekawy, ale i ważny z uwagi na nadciągające zagrożenie masowym terrorem i represjami, jakie wprowadzono już w wielu zachodnich państwach pod pretekstem tzw. mowy nienawiści.
Od 4 do 8 listopada br. 20-osobowa grupa Duchowej Rodziny Czcicieli Matki Bożej Fatimskiej, czyli Apostolatu Fatimy, odbyła coroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie w Portugalii. – Pielgrzymka do Matki Bożej w Fatimie to wielkie przeżycie duchowe, umocnienie wiary i doznanie daru wielkiej nadziei na ostateczne zwycięstwo Maryi – mówi Jacek Kotula z Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, które od 25 lat propaguje przesłanie z Fatimy.
W obliczu zagrożeń i wyzwań, przed którymi stanął nasz kraj u końca pierwszego ćwierćwiecza XXI stulecia, jako wierni synowie Kościoła Katolickiego i dzieci naszej umiłowanej Matki – Ojczyzny, pragniemy wyrazić obawy związane ze zmasowanym atakiem na dziedzictwo cywilizacyjne Polski i całej Europy.