Afryka nadzieją Kościoła. Kluby „Polonia Christiana” w Elblągu i w Olsztynie

2024-06-07 00:00:00
Afryka nadzieją Kościoła. Kluby „Polonia Christiana” w Elblągu i w Olsztynie

Kwietniowo – majowy magazyn „Polonia Christiana” w temacie numeru szeroko opisuje sytuację Kościoła na kontynencie afrykańskim. O tym, jak wygląda codzienność wiernych, o ich gorliwości i nadziei, jaką nasza wspólnota wiernych może wiązać z rozwojem Kościoła w Afryce opowie, na spotkaniach Klubów „Polonia Christiana”, Bartłomiej Tumiłowicz, świecki misjonarz kombonianin, posługujący w Mozambiku. Zapowiadające się niezwykle ciekawie spotkania odbędą się 12 czerwca w Olsztynie oraz 13 czerwca w Elblągu.

 

- Europa może się wiele nauczyć od afrykańskiego Kościoła. Przypomnieć sobie sprawy fundamentalne, o których dawno zapomniała – mówił Bartłomiej Tumiłowicz, świecki misjonarz kombonianin posługujący w Mozambiku, w rozmowie z Jerzym Wolakiem, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, przedstawiając bardzo trudne warunki, w jakich żyją, pracują i rozwijają swoją wiarę mieszkańcy Afryki.

 

Afryka to kontynent, na którym najszybciej przybywa ludności, miliony z nich szukają drogi do godnego życia i moralnego porządku, dlatego też trafiają do wspólnot chrześcijańskich, często działających obok najbardziej radykalnych organizacji islamistów.

Mimo trudnych codziennych warunków Afrykańczycy potrafią się szczerze cieszyć z daru wiary, nie są też obojętnymi „widzami” w łonie Kościoła, tylko sami dbają o kościoły i kaplice oraz aktywnie uczestniczą w nabożeństwach i modlitwach.

 

Co ważne dla przyszłości Kościoła Rzymskiego, kapłani w Afryce bardzo szanują tradycję i wierność nauce Chrystusa, nie poddając się naciskom progresistów, próbujących dokonywać wewnętrznych rewolucji w mistycznym Ciele Chrystusa.

 

Sytuację wewnątrz Kościoła i szczególnie jasną postawę Kościoła w Afryce po kontrowersyjnej deklaracji Fiducia supplicans tak opisuje red. Paweł Chmielewski w artykule pt. „Afryka ratuje Kościół” w ostatnim numerze dwumiesięcznika „Polonia Christiana”…

- Na deklarację Fiducia supplicans zareagowała krytycznie pewna grupa biskupów Zachodu. Zrobili to pochodzący z Polski i Niemiec biskupi Astany w Kazachstanie, Tomasz Peta i Athanasius Schneider; za ich przykładem poszli Ukraińcy (obu obrządków) i Węgrzy oraz grupa biskupów z francuskiej prowincji kościelnej Rennes, jak również Holendrzy (co bynajmniej nie powinno nas zaskakiwać, bo obecny episkopat Holandii jest konserwatywny). Również Konferencja Episkopatu Polski zdystansowała się od deklaracji: jej rzecznik ksiądz Leszek Gęsiak SJ wydał oświadczenie oznajmiające, że w Polsce błogosławieństw dla par homoseksualnych nie ma i nie będzie. Wszystkie owe reakcje nie równały się jednak z tym, co uczyniła Afryka. Czarny Ląd w całości odrzucił dokument Fernándeza, ogłaszając, że zaproponowane tam rozwiązania jawią się Afrykanom jako sprzeczne z Ewangelią i prawem naturalnym – pisał Paweł Chmielewski.

 

Na wyjątkowe spotkania Klubów „Polonia Christiana” z Bartłomiejem Tumiłowiczem zapraszamy do dwóch miejscowości województwa warmińsko – mazurskiego:

- do Olsztyna – w środę 12 czerwca na godz. 18.00 do Warmińsko – Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, sala nr 131 na I piętrze, ul. Prosta 38;

- do Elbląga – w czwartek 13 czerwca na godz. 18.00 do siedziby Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci przy ul. Łączności 3.

 

Poznajmy Afrykę i położenie naszych braci w wierze oczami Bartłomieja Tumiłowicza, świeckiego misjonarza pracującego na Czarnym Lądzie już wiele lat. Wstęp na spotkania Klubów „Polonia Christiana” wolny!

Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.
O tym nie usłyszą Państwo w mediach głównego nurtu! Zapraszamy na serię spotkań, podczas których odsłaniamy kulisy i mechanizmy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z tzw. misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. Kreatorzy planu zaczynają od największych platform społecznościowych w internecie, ale możemy być pewni, że na tym nie skończą...
Tysiąc lat Korony Królestwa Polskiego to wielkie całoroczne święto narodowe, które powinno stać się inspiracją do refleksji nad tym, co zostało nam dzisiaj z tego przełomowego dla państwa polskiego aktu. O tym, jakie skutki w tamtym czasie niosła za sobą koronacja władców Polski oraz o tym, co powinniśmy robić dzisiaj, będzie można porozmawiać podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie z red. Piotrem Doerre. Temat spotkania klubowego brzmi „Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Dziedzictwo i wyzwanie”.
„Mężczyzna. Co to znaczy?” to temat spotkania z red. Krystianem Kratiukiem, na jakie zapraszamy do Poznania na wtorek 25 marca 2025 roku. W dobie celowego zacierania znaczenia męstwa, odpowiedzialności i roli ojca w rodzinie dyskusja o tym, jak uchronić się przed demolowaniem porządku społecznego, opartego na tradycyjnych rolach kobiet i mężczyzn, jest niezwykle aktualna. Szczególnie wobec planów wdrażania szkodliwych programów edukacyjnych, pisanych pod dyktando lewicowych radykałów.
W marcu 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) zadecydowało o skazaniu na śmierć polskich jeńców więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz przetrzymywanych przez NKWD na terenie wschodnich województw II RP. Eksterminacja ponad 20 tys. Polaków rozpoczęła się w kwietniu 1940 i trwała co najmniej do maja 1940 roku.