Akcja ”Noc Światła” zamiast świętowania Halloween

2010-10-14 00:00:00

Przedstawiciele wspólnoty katolików w Wielkiej Brytanii namawiają wiernych, by w dniu 31 października, czyli w święto Halloween umieścili zapaloną świeczkę lub inne światło w oknach oraz przebrali swoje dzieci w stroje nawiązujące do świętych patronów. Chcą w ten sposób umniejszyć znaczenie pogańskiej celebracji Halloween, które jak się okazuje, jest trzecim najbardziej popularnym świętem komercyjnym na świecie po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy.

Damian Stayne, założyciel stowarzyszenia Cor et Lumen Christi wyjaśnia: – Nasza inicjatywa „Noc Światła” poprzedza święto Wszystkich Świętych, kiedy katolicy oddają chwałę Bogu poprzez jego świętych i celebrują zwycięstwo światła nad ciemnością w życiu świętych Bożych w niebie. Zachęca on wszystkich katolików na świecie do spotkania się w gronie rodzinnym i do umieszczenia w oknach światła, które byłoby znakiem dla sąsiadów, pokazującym, że mieszkają w nim chrześcijanie. Proponuje także, aby w tym dniu wziąć udział we Mszy św., by adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i urządzić zabawę dla dzieci, rozpalając ognisko lub przebierając je za świętych.

Inicjatywę stowarzyszenia Cor et Lumen Christi popiera episkopat Walii i Anglii. Bp Kieren Conry z diecezji Arundel i Brighton, odpowiedzialny w episkopacie brytyjskim za ewangelizację i katechizację zauważa, że ze względu na niezwykłą popularność święta Halloween, trzeba ukazywać jego prawdziwą pogańską naturę. Chrześcijanie w tym dniu winni w sposób szczególny okazywać swoje przywiązanie do wiary.

Źródło: CNA, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!