Akcja Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi z sukcesem. Darczyńcy z Polski wspomogli odbudowę świątyni w Nursji

2021-01-07 00:00:00
Akcja Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi z sukcesem. Darczyńcy z Polski wspomogli odbudowę świątyni w Nursji

Z radością informujemy, że akcja „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!”, łącząca wsparcie odbudowy kościoła w zniszczonym przez trzęsienie ziemi miasteczku Nursja oraz propagowanie noszenia Medalika Św. Benedykta, zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki pomocy okazanej przez naszych Darczyńców ojcowie benedyktyni przeprowadzili niezbędne prace renowacyjne świątyni, fasady i dzwonnicy.

 

Święty Patron Europy

Kierując swoje myśli do Nursji i jej świątyń wspominamy wkład Świętego Benedykta w rozwój cywilizacji chrześcijańskiej w Europie. Dlatego też miejsce Jego narodzin chrześcijanie powinni otaczać szczególną troską i opieką oraz dbać o pielęgnowanie Jego dzieł duchowych i materialnych.

 

Święty Benedykt urodzony Nursji, niewielkim miasteczku, położonym w połowie drogi między Rzymem a nadadriatycką Ankoną, został ogłoszony w 1964 roku patronem całej Europy. Papież Paweł VI w Liście Apostolskim z 24 października 1964 roku napisał, że „Święty Benedykt przyniósł sam i przez swych synów kulturę całej Europie przy pomocy krzyża, księgi i pługa”. W treści tego Listu czytamy m.in.: „Słusznie więc papież Pius XII nazwał świętego Benedykta „Ojcem Europy”; albowiem ludy tego kontynentu natchnął miłością i staraniem o sprawiedliwy ład, na którym opiera się ich życie społeczne. Ten nasz Poprzednik pragnął, aby za wstawiennictwem przesławnego Świętego, Bóg błogosławił poczynaniom działaczy, którzy usiłują zjednoczyć narody więzami prawdziwego braterstwa.”

 

Wielkim dziełem Świętego Benedykta był założony przez Niego w 529 roku najstarszy katolicki zakon mniszy na Zachodzie Europy, który już w XIII wieku kuria rzymska określała jako „zakon św. Benedykta – ordo s. Benedicti” (OSB). Stosowaną dzisiaj w Polsce nazwę „benedyktynów” po polsku użył po raz pierwszy Ksiądz Piotr Skarga (1579), Patron naszego Stowarzyszenia.

 

Założycielowi zakonu benedyktynów przypisywane jest motto „Ora et labora” („Módl się i pracuj”), natomiast hasła przewodnie zakonników brzmią: „Ora et pax” („Ład i pokój”) oraz „Ut in omnibus glorificetur Deus” („Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”). Gdyby Europa stosowała się do tych reguł nie stałaby się miejscem tylu tragedii, które od VI wieku dotknęły Stary Kontynent.

 

Zniszczenia z rąk ludzkich…

Europa zaprzeczając ideom, jakimi kierował się Święty Benedykt, popadała w rewolucyjne zamęty, prowadzące do ludzkich tragedii i prześladowania chrześcijaństwa. Korzystając z chaosu, spowodowanego rewolucją francuską, Napoleon Bonaparte (po przejęciu władzy we Francji i podboju znacznej części Europy) podjął wiele decyzji uderzających w Kościół Katolicki. Jedną z nich było skasowanie w 1810 roku Celestyńskiej Kongregacji benedyktyńskiego zakonu, w wyniku którego zakonnicy musieli opuścić Nursję. Poprzez działanie Napoleona klasztor został zamknięty, bazylikę przejęła diecezja, zaś budynki klasztorne wyprzedano osobom prywatnym.

 

Inną znaną tragedią, jakiej doświadczyli benedyktyni na ziemi włoskiej, było zbombardowanie przez Amerykanów pierwszego opactwa benedyktynów na wzgórzu Monte Cassino w 1944 roku, w okresie II wojny światowej.

 

… i poprzez działanie sił natury

Do Nursji, rodzinnej miejscowości Świętego Benedykta, benedyktyni wrócili dopiero w 2000 roku. Była to wspólnota Matki Bożej Sedes Sapientiae, założona przez ojca Cassiana Folsoma w 1998 roku. 2 grudnia, na zaproszenie arcybiskupa Spoleto – Nursji Riccardo Fontany, benedyktyni powrócili do miasta, w którym urodził się ich założyciel, a w 2007 roku zakupili posiadłość Fuori le Mura z ruinami XVI-wiecznego klasztoru pokapucyńskiego. Po powrocie do Nursji mnisi rozpoczęli sprawowanie liturgii w klasycznym rycie rzymskim, równolegle z formą zwyczajną, a miejsce narodzin ich Patrona odzyskało swój dawny blask.

 

Niestety, radość z reaktywacji życia zakonnego w Nursji przerwała seria trzęsień ziemi w 2016 roku. Były to najsilniejsze od 1980 roku trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech (o magnitudzie 6,5) a ich skutki boleśnie odczuła także Nursja. W wyniku trzęsienia ziemi 24 sierpnia 2016 roku bazylika i klasztor w Nursji zostały uszkodzone. Po sierpniowym kataklizmie fasada bazyliki oddzieliła się od reszty budynku, pękła ściana w prezbiterium i poodpadały kawałki sufitu.

 

Dzieło zniszczenia zostało dopełnione po serii trzęsień ziemi 26 i 30 października 2016 roku. Epicentrum tego ostatniego znajdowało się między regionami Umbria i Marche. Wówczas to zawaliły się m.in. konkatedra archidiecezji Spoleto – Nursja oraz bazylika Św. Benedykta. Jest to świątynia ufundowana X wieku, zbudowana w miejscu, gdzie – jak podawano – stał dom rodzinny Świętego Benedykta i Świętej Scholastyki – Jego siostry bliźniaczki, urodzonych w 480 roku.

 

Po katastrofie z 2016 roku benedyktyni zmuszeni byli opuścić klasztor i przenieść się na obrzeża miasteczka, gdzie odbudowują stary XVI-wieczny kościół. Wobec ogromu tragedii, jaka dotknęła Nursję i świątynie związane z Świętym Patronem Europy, konieczna była mobilizacja ludzi Kościoła. W Polsce wielką akcję pomocy dla zakonników z Nursji zorganizowało nasze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi.

 

„Święty Benedykcie – broń mnie od złego!” – kampania Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

Połączenie wysiłku tysięcy chrześcijan w odbudowę świątyni w Nursji postanowiliśmy połączyć z przypomnieniem i popularyzacją daru, jaki nam pozostawił Święty Benedykt. Akcję prowadzoną przede wszystkim wśród wiernych w Polsce nazwaliśmy „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!”, łączyła ona bowiem propagowanie Medalika Świętego Benedykta z Nursji z wsparciem odbudowy XVI-wiecznego kościoła w jego rodzinnym mieście.

 

Założyciel zakonu benedyktynów słynął z wielkiej czci, jaką otaczał Krzyż Święty, poprzez który Pan Bóg niweczył diabelskie plany i zamiary, a jednocześnie dokonywał wiele cudów w życiu Świętego z Nursji. Medalik krzyżowy Św. Benedykta, upowszechniony przez Św. Wincentego à Paulo w XVII wieku, należy do najbardziej czczonych w Kościele Katolickim medalików.

 

Jego rozpowszechnianie podczas akcji SKCh im. Ks. Piotra Skargi i przypomnienie ochrony, jaką nam daje, okazało się szczególnie potrzebne w dzisiejszych trudnych czasach. Po naszej akcji „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!” pozostanie jednocześnie piękne dzieło – wkład dobroczyńców z Polski w odbudowę kościoła, w którym będą modlić się benedyktyni w tym wyjątkowym dla Europy mieście urodzin Patrona Starego Kontynentu.

 

Benedyktyni z Nursji dziękują za akcję SKCh

Kilkuletnia akcja pomocy benedyktynom w Nursji właśnie dobiegła końca. Już 1 czerwca 2020 roku informowaliśmy na portalu PCh24.pl o zakończeniu odbudowy dzwonnicy klasztoru w Nursji. Pieniądze zbierane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi na renowację świątyni, fasady i dzwonnicy i przekazane zakonnikom w Nursji pozwoliły na wsparcie odbudowy świątyni. Wdzięczni polskim darczyńcom benedyktyni odprawili Msze Św. w ich intencji w maju i jesienią minionego roku.

 

Poprzez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przeor zakonu w Nursji Benedykt Nivakoff pisał w liście popierającym kampanię „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!”:

 

Zebrane przez Was środki pomogą nam dokończyć renowację naszego kościoła, fasady i dzwonnicy, tak aby jeszcze przez długie lata mógł on służyć jako miejsce modlitwy. 

 

Pisząc o „Przyjaciołach Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi” przeor Nivakoff stwierdził:

 

Klasztor św. Benedykta w Nursji z przyjemnością wyraża poparcie dla Waszych działań zmierzających do popularyzowania życia i misji św. Benedykta w Polsce. Jesteśmy społecznością mnichów mieszkających w Nursji, rodzimej miejscowości świętego Benedykta, który jest naszym Ojcem i Patronem. Dla mnichów mieszkających w tym klasztorze inicjatywy takie jak Wasza są powodem do radości i życzymy Wam powodzenia w realizacji Waszego przedsięwzięcia.

 

Niemal pół miliona zaangażowanych wiernych

Odbiorcami tych słów są polscy Darczyńcy, dzięki którym zakonnicy w Nursji będą mogli kontynuować dzieło Świętego Benedykta – Patrona Europy. Wszyscy, którzy wsparli odbudowę starego XVI-wiecznego kościoła w Nursji, mogą być dumni z tego, że zabytkowa świątynia odzyskała swój dawny blask.

 

Warto też podkreślić liczne owoce przeprowadzonej przez na kampanii na polu krajowym. Dzięki Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi, Medalik Świętego Benedykta oraz modlitwę – egzorcyzm przez wstawiennictwo tego świętego poznało ponad 485 tysięcy osób.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii, jakie otrzymaliśmy od ojców benedyktynów z Nursji. Na zdjęciach możemy podziwiać odnowiony kościół na terenie Klasztoru Św. Benedykta w Nursji (zarówno z zewnątrz jak i jego wnętrza), a także uroczyście celebrowaną Eucharystię. Przypomnijmy, iż w intencji Darczyńców z Polski odprawiono tam trzy Msze Święte.

 

JBDKP

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.