Apel Benedykta XVI do szkockich duszpasterzy
2010-02-08 00:00:00
Ojciec Święty wezwał szkockich duszpasterzy, by uczyli katolików pełnej wierności Magisterium Kościoła. Benedykt XVI uczynił to 5 lutego w przemówieniu do biskupów Szkocji, którzy składali wizytę „ad limina Apostolorum”. Papież podkreślił rolę apostolstwa świeckich i konieczność odróżnienia go od posługi duchowieństwa. Potwierdził, że w tym roku odwiedzi Szkocję.
Benedykt XVI przestrzegł przed myleniem ról duchowieństwa i wiernych świeckich, których zadaniem jest ewangelizacja społeczeństwa poprzez życie łaską otrzymaną w sakramencie Chrztu św. Zaznaczył, że zadanie to jest szczególnie aktualne w obliczu narastającej fali laicyzacji.
– Poparcie dla eutanazji wymierzone jest w istotę chrześcijańskiego pojmowania godności życia ludzkiego – stwierdził papież. Ojciec Święty wyraził też poważne zaniepokojenie pewnymi eksperymentami w dziedzinie embriologii. – Jeżeli zagrożone jest nauczanie Kościoła, choćby nieznacznie, w jednej z tych dziedzin, to trudno bronić pełni nauki katolickiej w sposób integralny. Dlatego duszpasterze muszą nieustannie wzywać katolików do pełnej wierności Magisterium Kościoła, a równocześnie popierać i bronić prawa Kościoła do swobodnego życia w społeczeństwie, zgodnie z wyznawaną przezeń wiarą – stwierdził papież.
Ojciec Święty zachęcił szkockich biskupów do niesienia społeczeństwu orędzia nadziei związanego z nauką Kościoła odnośnie do życia ludzkiego, piękna małżeństwa i radości rodzicielstwa.
Odnosząc się do szkolnictwa katolickiego papież podkreślił jego rolę w budowaniu spójności społecznej oraz zaapelował o zwrócenie szczególnej uwagi na jakość i głębię proponowanej tam edukacji katolickiej, która powinna przygotować odpowiedzialny laikat. Jego misją będzie ubogacenie życia narodowego Szkocji, gdyż katolicy powołani są do świadczenia o prawdzie, zwłaszcza wówczas, gdy jest ona kwestionowana.
Ojciec Święty podkreślił, iż jeszcze w tym roku odwiedzi Szkocję. – Przygotowania do tej wizyty apostolskiej powinny stanowić okazję do pogłębienia wiary wspólnoty katolickiej i zaangażowania w świadectwo Ewangelii – stwierdził Benedykt XVI.
Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.