Apel Benedykta XVI do szkockich duszpasterzy

2010-02-08 00:00:00
Apel Benedykta XVI do szkockich duszpasterzy

Ojciec Święty wezwał szkockich duszpasterzy, by uczyli katolików pełnej wierności Magisterium Kościoła. Benedykt XVI uczynił to 5 lutego w przemówieniu do biskupów Szkocji, którzy składali wizytę „ad limina Apostolorum”. Papież podkreślił rolę apostolstwa świeckich i konieczność odróżnienia go od posługi duchowieństwa. Potwierdził, że w tym roku odwiedzi Szkocję.

Benedykt XVI przestrzegł przed myleniem ról duchowieństwa i wiernych świeckich, których zadaniem jest ewangelizacja społeczeństwa poprzez życie łaską otrzymaną w sakramencie Chrztu św. Zaznaczył, że zadanie to jest szczególnie aktualne w obliczu narastającej fali laicyzacji.

Poparcie dla eutanazji wymierzone jest w istotę chrześcijańskiego pojmowania godności życia ludzkiego – stwierdził papież. Ojciec Święty wyraził też poważne zaniepokojenie pewnymi eksperymentami w dziedzinie embriologii. – Jeżeli zagrożone jest nauczanie Kościoła, choćby nieznacznie, w jednej z tych dziedzin, to trudno bronić pełni nauki katolickiej w sposób integralny. Dlatego duszpasterze muszą nieustannie wzywać katolików do pełnej wierności Magisterium Kościoła, a równocześnie popierać i bronić prawa Kościoła do swobodnego życia w społeczeństwie, zgodnie z wyznawaną przezeń wiarą – stwierdził papież.

Ojciec Święty zachęcił szkockich biskupów do niesienia społeczeństwu orędzia nadziei związanego z nauką Kościoła odnośnie do życia ludzkiego, piękna małżeństwa i radości rodzicielstwa.

Odnosząc się do szkolnictwa katolickiego papież podkreślił jego rolę w budowaniu spójności społecznej oraz zaapelował o zwrócenie szczególnej uwagi na jakość i głębię proponowanej tam edukacji katolickiej, która powinna przygotować odpowiedzialny laikat. Jego misją będzie ubogacenie życia narodowego Szkocji, gdyż katolicy powołani są do świadczenia o prawdzie, zwłaszcza wówczas, gdy jest ona kwestionowana.

Ojciec Święty podkreślił, iż jeszcze w tym roku odwiedzi Szkocję. – Przygotowania do tej wizyty apostolskiej powinny stanowić okazję do pogłębienia wiary wspólnoty katolickiej i zaangażowania w świadectwo Ewangelii – stwierdził Benedykt XVI.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.