Apostołowie Fatimy pielgrzymowali do portugalskiego sanktuarium Matki Bożej

2024-11-13 00:00:00
Apostołowie Fatimy pielgrzymowali do portugalskiego sanktuarium Matki Bożej

Od 4 do 8 listopada br. 20-osobowa grupa Duchowej Rodziny Czcicieli Matki Bożej Fatimskiej, czyli Apostolatu Fatimy, odbyła coroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie w Portugalii. – Pielgrzymka do Matki Bożej w Fatimie to wielkie przeżycie duchowe, umocnienie wiary i doznanie daru wielkiej nadziei na ostateczne zwycięstwo Maryi – mówi Jacek Kotula z Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, które od 25 lat propaguje przesłanie z Fatimy.

 

Fatima – miejsce objawień Maryi

 

Delegacja Apostołów Fatimy spędzała czas najczęściej w grupie, ale nie brakowało chwil na indywidualne przemyślenia i obcowanie w pamiętnych miejscach w Fatimie i w sąsiedztwie miejsca objawień Matki Bożej. Był czas na rozmowę z Matką Bożą w Bazylice Różańcowej przy grobach pastuszków z Fatimy: św. Hiacynty, św. Franciszka i s. Łucji.

 

Apostołowie Fatimy przeszli też tzw. „ścieżkę pastuszków” do Aljustrel, którą przemierzali Święci Pastuszkowie ze swoimi owcami. Podczas tej 3 kilometrowej drogi odprawili Drogę Krzyżową oraz zobaczyli miejsce objawień Anioła w Loca do Anjo i Maryi w Valinhos.W programie pielgrzymki zaplanowano również zwiedzanie domów, w których mieszkali święci Pastuszkowie w przysiółku Fatimy zwanym Aljustrel.

 

Katolickie dziedzictwo Portugalii

 

Portugalia to kraj o bogatej historii i pełen miejsc upamiętniających obecność Kościoła Rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim, który przez długi czas był celem ekspansji muzułmanów. Apostołowie Fatimy w Portugalii zobaczyli m.in. klasztor templariuszy w Tomar, miasteczko Obidos, w Batalha zwiedzili arcydzieło portugalskiego gotyku, czyli klasztor Matki Bożej Zwycięskiej, a w Alcobaca – klasztor Santa Maria, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Na zakończenie pielgrzymki grupa Duchowej Rodziny Czcicieli Matki Bożej Fatimskiej odwiedziła urokliwe miasteczko Nazare, znajdujące się nad Oceanem Atlantyckim, gdzie podziwiała najstarsze sanktuarium maryjne w Portugalii, w którym przed swymi podróżami modlili się Magellan i Vasco da Gama.

 

Apostolat Fatimy odpowiedzią na Orędzie Matki Bożej

 

Pełni ducha i wdzięczności za zorganizowanie wyjazdu przez Apostolat Fatimy, polscy pielgrzymi wrócili do domów , aby z jeszcze większym zapałem głosić Orędzie Fatimy.


Jak czytamy na internetowej stronie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, „Apostolat Fatimy to szczególna forma zaangażowania Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi w aktywne propagowanie Orędzia Matki Bożej Fatimskiej poprzez wsparcie modlitewne i finansowe. Apostolat istnieje od 2003 roku, a liczba członków przekroczyła już 60 tysięcy osób! Uczestnictwo w Apostolacie to odpowiedź na wezwanie Maryi, która zachęciła nas do ofiarowania się za grzeszników, zapewniając przy tym: W końcu Moje Niepokalane Serce zatryumfuje! Apostołowie Fatimy poprzez swą działalność wypełniają przykazanie Pana Jezusa, obowiązujące wszystkich katolików”.


- Mieszkaliśmy w Fatimie , w hotelu oddalonym o 3 minuty spaceru od placu objawień Matki Bożej czyli słynnej Doliny Cova da Iria. Pomimo jesiennej pory w Fatimie przebywały tysiące pielgrzymów z całego świata . Codziennie braliśmy udział we Mszy św. po polsku, w Różańcu z zapalonymi świecami  i procesjach ze światłami. Przedstawiciele naszej grupy odmawiali dziesiątkę różańca w języku polskim i nieśli figurę Matki Bożej podczas procesji. Z naszą panią przewodnik zwiedzaliśmy muzeum znajdujące się przy placu, w którym znajdują się dary dla Matki Bożej, w tym kula, którą postrzelony był papież Jan Paweł II przez zamachowca w 1981r. oraz Monstrancja Fatimska wykonana przez artystę Mariusza Drapikowskiego z Gdańska –
wspomina wrażenia z pielgrzymki Apostolatu Fatimy Jacek Kotula.


Pamiętając o wezwaniu skierowanym do świata z Fatimy, jako wierni Kościoła mamy dzisiaj szczególny obowiązek o istocie fatimskich objawień, wśród których jest zarówno radosne przesłanie nadziei, ale jest też ukazanie wizji piekła i rzeczywistości potępienia, jakie Maryja przekazała pastuszkom.


W maju br. na portalu PCh24.pl tak przypominano o roli przesłania z Fatimy we współczesnym świecie: „Jakby na przekór „nowym trendom i modom”, w których brakło miejsca na religię, Pan Bóg w sposób wyraźny zamanifestował Swą wolę właśnie w dwudziestym stuleciu, posyłając Maryję, by w małej portugalskiej Fatimie ostrzegła świat przed karą za grzechy, a także wezwała ludzkość do pokuty i nawrócenia. Drugą demonstracją Jego woli były objawienia Bożego Miłosierdzia, które w okresie międzywojennym stały się udziałem św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Oba te cudowne wydarzenia – jak się okazuje – są ze sobą mocno związane. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż zarówno Fatima, jak i duchowe przeżycia św. Faustyny nawiązują do wielkiej tradycji Kościoła, wiążącej Matkę Bożą z tajemnicą Miłosierdzia Bożego. Nie przez przypadek nazywamy bowiem Maryję Matką Miłosierdzia, a św. Maksymilian Maria Kolbe utożsamiał w ogóle misję Niepokalanej Dziewicy z Bożym Miłosierdziem.”


Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz Apostolatu Fatimy – spotkanie modlitewne transmitowane w czasie rzeczywistym z Bazyliki Bożego Ciała z krakowskiego Kazimierza – spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców. Na kolejną modlitwę Różańca do parafii Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie) oraz na specjalnie kanał „Przymierza z Maryją” na YouTube zapraszamy w piątek 6 grudnia na godzinę 15.00.
Zapraszamy Państwa do Warszawy na premierę książki odsłaniającej kulisy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. O tych aktach, dokumentach i porozumieniach wiedziało dotąd niewielu, a mogą one zaważyć na przyszłości naszej i kolejnych pokoleń.
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, której członkiem jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, organizuje społeczny protest przeciwko niszczeniu polskiej szkoły i deprawacji młodego pokolenia. 1 grudnia o godzinie 12.00 spotykamy się na Placu Zamkowym w Warszawie by pokazać, że nie ma naszego przyzwolenia na eksperymenty lewackie minister Nowackiej i jej ideowych popleczników.
W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.