Argentyna: biskupi Buenos Aires bronią instytucji małżeństwa

2009-11-18 00:00:00
Argentyna: biskupi Buenos Aires bronią instytucji małżeństwa

Uznanie związku homoseksualnego za „małżeństwo” to precedens prawny o niebezpiecznych skutkach dla Argentyny i całej Ameryki Łacińskiej – oświadczyli biskupi archidiecezji Buenos Aires w związku z kontrowersyjnym orzeczeniem tamtejszego sądu.

Rozpatrując sprawę dwóch homoseksualistów, ubiegających się o „zawarcie małżeństwa”, sąd uznał artykuł Kodeksu Cywilnego określający małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety za niezgodny z konstytucją. Ponieważ burmistrz argentyńskiej stolicy postanowił nie odwoływać się od tego orzeczenia, wyznaczono już datę tego, co określono jako „małżeństwo”. „Ślub” ma się odbyć w urzędzie stanu cywilnego za dwa tygodnie, 1 grudnia.

Jest to pierwszy taki przypadek w Ameryce Łacińskiej. Wprawdzie już od 2002 r. w Buenos Aires homoseksualiści mogą zawierać formalnie „związki cywilne”, jednak nie były one dotychczas nazywane „małżeństwami” ani nie miały tych samych co one praw.

Oświadczenie podpisali: arcybiskup stolicy Argentyny kard. Jorge Bergoglio i sześciu tamtejszych biskupów pomocniczych. Zwracają oni uwagę, że kryzys wartości w dzisiejszym społeczeństwie doprowadził do zapomnienia samego sensu pojęcia „małżeństwo”. Pochodzi ono od łacińskiego „matrimonium”, wprowadzonego przez prawo rzymskie celem ochrony praw matki i jej dzieci. Nie wprowadził go więc dopiero Kościół. Istniało ono w dziejach ludzkości już na długo przed chrześcijaństwem.

Biskupi archidiecezji Buenos Aires przypominają, że uznanie związku homoseksualnego za „małżeństwo” sprzeczne jest z międzynarodowymi dokumentami, takimi jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 r. czy Amerykańska Konwencja Praw Człowieka. Małżeństwem nazywają one wyłącznie związek między mężczyzną a kobietą.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.