Australia: apteka bez środków antykoncepcyjnych
2009-10-15 00:00:00
Katolicki aptekarz z Griffith w australijskim stanie Nowa Południowa Walia nie będzie sprzedawać w swojej placówce środków antykoncepcyjnych ze względu na swoje przekonania religijne. Trevor Dal Broi, który jest właścicielem East Griffith Pharmacy zamierza wręczać osobom, chcącym kupić pigułki antykoncepcyjne lub prezerwatywy, broszury wyjaśniające zasady, którymi kieruje się jego apteka.
„Jako praktykujący katolik mam obowiązek przyjąć nauczanie Kościoła katolickiego w sprawie zakazu stosowania sztucznej antykoncepcji” – tłumaczy Dal Broi na łamach dziennika „The Sunday Telegraph”.
Wicepremier rządu Nowej Południowej Walii i jednocześnie stanowa minister zdrowia Carmel Tebbutt wyjaśniła, że nie ma przepisów, które nakazywałyby aptekarzom sprzedawania określonych lekarstw lub środków. Również przedstawiciele organizacji zrzeszającej australijskich aptekarzy podkreślają, że to klienci ostatecznie zdecydują, w której aptece będą kupowali, a aptekarze mogą kierować się zasadami wyrażającymi ich przekonania religijne i etyczne.
Rok temu w Chantilly w amerykańskim stanie Wirginia otwarto Aptekę Opieki Bożego Miłosierdzia. Choć placówka nie jest związana prawnie z Kościołem katolickim, jej właściciele starają się kierować nauczaniem Kościoła w kwestiach seksualności, dlatego nie sprzedają tu żadnych środków antykoncepcyjnych. W całych Stanach Zjednoczonych już ponad 100 aptek odmawia sprzedaży środków antykoncepcyjnych, choć nie wszystkie mają na to pozwolenia. W co najmniej siedmiu stanach prawo zmusza farmaceutów do realizacji recept na środki antykoncepcyjne.
Dwa lata temu Benedykt XVI wezwał aptekarzy-katolików do buntu i odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych, a zwłaszcza pigułek wczesnoporonnych. Papież przypomniał, że mają oni prawo do sprzeciwu sumienia i odmowy sprzedaży produktów „służących decyzjom w wyraźny sposób niemoralnym, takich jak aborcja czy eutanazja”.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.