Australia: biskupi potępili aborcyjne prawo w stanie Wiktoria
2009-10-23 00:00:00

Katoliccy biskupi z australijskiego stanu Wiktoria w specjalnym oświadczeniu ponownie potępili obowiązujące od roku w tym regionie prawo, legalizujące zabijanie dzieci poczętych do 24. tygodnia ciąży. Duchowni ostro skrytykowali ustawę, która nie pozwala lekarzom i pielęgniarkom na sprzeciw sumienia.
Zdaniem hierarchów, „wyjątkową hipokryzją” jest to, iż obecnie w szpitalach na jednym oddziale z „wielkim i stosownym wysiłkiem” ratuje się dzieci urodzone przedwcześnie, podczas gdy na innym „życie dzieci, być może nawet starszych niż wcześniaki, przerywa się”.
– Każde życie ludzkie zasługuje na cześć, miłość i szacunek – powiedział arcybiskup Melbourne Denis Hart.
Również organizacje pro-life wydały oświadczenie, w którym zauważają, że liberalizująca aborcję ustawa w stanie Wiktoria jest „znakiem głębszego problemu kulturowego, związanego z rosnąca sekularyzacją, i relatywizmem”.
W najbliższą niedzielę w katedrze św. Patryka w Melbourne abp Hart modlić się będzie za matki, dzieci, oraz w intencji zakończenia praktyk aborcyjnych. Tego samego dnia rozpocznie się konferencja z udziałem działaczy broniących życia. Omówiony zostanie funkcjonujący od roku program „Walking with love” – „Iść z miłością”, uwrażliwiający katolików na potrzeby kobiet, które stają wobec wyzwania niespodziewanej ciąży.
Zgodnie z obowiązującym od roku prawem w stanie Wiktoria dzieci poczęte mogą być uśmiercane aż do 24 tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń. Projekt reformy ustawy aborcyjnej wprowadzony został pod obrady parlamentu przez stanową minister ds. kobiet Maxine Morand z Partii Pracy. Projekt poparła większość parlamentarzystów, głównie przedstawiciele Partii Zielonych i Partii Pracy.
Ustawa pozwala aptekarzom i pielęgniarkom przepisanie lub zaordynowanie kobietom pigułek poronnych bez konsultacji z lekarzem. Medyk, który ze względów moralnych nie będzie chciał przeprowadzić aborcji, ma obowiązek odesłać kobietę do innego lekarza, aprobującego tego typu praktyki.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.