Australia: biskupi potępili aborcyjne prawo w stanie Wiktoria

2009-10-23 00:00:00
Australia: biskupi potępili aborcyjne prawo w stanie Wiktoria

Katoliccy biskupi z australijskiego stanu Wiktoria w specjalnym oświadczeniu ponownie potępili obowiązujące od roku w tym regionie prawo, legalizujące zabijanie dzieci poczętych do 24. tygodnia ciąży. Duchowni ostro skrytykowali ustawę, która nie pozwala lekarzom i pielęgniarkom na sprzeciw sumienia.

Zdaniem hierarchów, „wyjątkową hipokryzją” jest to, iż obecnie w szpitalach na jednym oddziale z „wielkim i stosownym wysiłkiem” ratuje się dzieci urodzone przedwcześnie, podczas gdy na innym „życie dzieci, być może nawet starszych niż wcześniaki, przerywa się”.

Każde życie ludzkie zasługuje na cześć, miłość i szacunek – powiedział arcybiskup Melbourne Denis Hart.

Również organizacje pro-life wydały oświadczenie, w którym zauważają, że liberalizująca aborcję ustawa w stanie Wiktoria jest „znakiem głębszego problemu kulturowego, związanego z rosnąca sekularyzacją, i relatywizmem”.

W najbliższą niedzielę w katedrze św. Patryka w Melbourne abp Hart modlić się będzie za matki, dzieci, oraz w intencji zakończenia praktyk aborcyjnych. Tego samego dnia rozpocznie się konferencja z udziałem działaczy broniących życia. Omówiony zostanie funkcjonujący od roku program „Walking with love” – „Iść z miłością”, uwrażliwiający katolików na potrzeby kobiet, które stają wobec wyzwania niespodziewanej ciąży.

Zgodnie z obowiązującym od roku prawem w stanie Wiktoria dzieci poczęte mogą być uśmiercane aż do 24 tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń. Projekt reformy ustawy aborcyjnej wprowadzony został pod obrady parlamentu przez stanową minister ds. kobiet Maxine Morand z Partii Pracy. Projekt poparła większość parlamentarzystów, głównie przedstawiciele Partii Zielonych i Partii Pracy.

Ustawa pozwala aptekarzom i pielęgniarkom przepisanie lub zaordynowanie kobietom pigułek poronnych bez konsultacji z lekarzem. Medyk, który ze względów moralnych nie będzie chciał przeprowadzić aborcji, ma obowiązek odesłać kobietę do innego lekarza, aprobującego tego typu praktyki.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.