Australia: desakralizacja świąt Bożego Narodzenia

2009-12-18 00:00:00
Australia: desakralizacja świąt Bożego Narodzenia

Australijczycy wolą tradycyjne Boże Narodzenie niż w wersji polityczno poprawnej, jednak wizyta w kościele w czasie świąt to dla nich rzadkość – ujawnia sondaż przeprowadzony dla organizacji Centre for Public Christianity.

Z badania wynika, że 91 proc. respondentów lubi, gdy w publicznych miejscach śpiewa się kolędy, a tylko 1,7 proc. jest temu przeciwnych.

Australijski dziennik zauważa, że wyniki sondażu stoją w jawnym kontraście z rzeczywistością, w której w centrach handlowych, szkołach i urzędach miejskich usłyszeć można tylko ogołocone z treści religijnych piosenki, takie jak „Jingle Bells”, a na kartkach świątecznych przeczytać można jedynie neutralne życzenia „happy holidays" zamiast zawierających odniesienie do Chrystusa „happy Christmas”.

Tymczasem badanie, w którym udział wzięło 501 dorosłych osób różnych wyznań i religii, dowodzi, że 42 proc. jego uczestników nie zamierza w czasie Bożego Narodzenia wziąć udziału w nabożeństwach, a tylko 13,5 proc. chce pójść do świątyni. 44,5 proc. uczestników określiło się w tej kwestii jako jeszcze niezdecydowanych.

Dla chrześcijan i niechrześcijan najważniejszym aspektem świąt jest przebywanie wspólne z rodziną. Na drugim miejscu pod względem ważności dla chrześcijan jest świętowanie pamiątki narodzenia Jezusa, a dla niechrześcijan zaś – pielęgnowanie pokoju i dobra wola wobec wszystkich, cokolwiek to znaczy.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.