Australia: zakaz muzyki rozrywkowej na pogrzebach

2010-09-13 00:00:00

Arcybiskup Melbourne, Denis Hart wysłał do kapłanów oraz przedsiębiorstw pogrzebowych organizujących pogrzeby katolickie w jego diecezji, szczegółowe wytyczne, zakazując prezentowania podczas uroczystości żałobnych muzyki rozrywkowej.

Chodzi przede wszystkim o muzykę pop, rock, pieśni polityczne i hymny klubów sportowych. Hierarcha zaznaczył, że pogrzeb nie może być „celebracją życia” zmarłego. Można to czynić przed albo po pogrzebie.

Wytyczne opracował bp Les Tomlinson, wikariusz generalny archidiecezji w Melbourne, który zaznaczył, że podczas pogrzebu katolickiego „zmarłego należy przede wszystkim polecać opiece Bożej”. Chwalenie tego co zrobił za życia, prezentowanie jego zdjęć, nagrań video itp. jest bardziej odpowiednie, zdaniem hierarchy, podczas spotkań organizowanych poza kościołem.

Bp Tomlinson podkreślił, że wytyczne zostały opracowane po to, aby oczyścić istniejące rytuały kościelne.

Źródło: news.com.au, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!