Australia: zakony żeńskie likwidują wiejskie placówki

2008-12-19 00:00:00

W Australii zaczyna coraz bardziej brakować sióstr zakonnych, które mogłyby pełnić swoją misję na terenach wiejskich - poinformowała sieć medialna ABC.

S. Eunice Barry ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa od Najświętszego Serca Pana – jako ostatnia australijska józefitka – opuściła Jamestown, miejscowość znajdującą się w australijskim buszu, na południu kontynentu.

120 lat po tym jak przybyły tu pierwsze zakonnice, wyjazd s. Barry jest niezwykle symboliczny dla tutejszej społeczności. Dotąd bowiem miasteczko – leżące około 200 km od Adelajdy i liczące około 1500 mieszkańców – było nieodłącznie kojarzone ze zgromadzeniem założonym przez bł. Mary MacKillop.

Z okazji pożegnania zasłużonej zakonnicy odprawiona została uroczysta Msza św. w miejscowym kościele pw. św. Jakuba z udziałem rzeszy młodzieży, którą wychowywała i kształciła s. Barry.

W przeszłości w Jamestown pracowały nawet po cztery józefitki. Od dziesięciu lat s. Barry musiała sama podołać swoim obowiązkom. - Niestety to prawda. Nie ma żadnej siostry, która mogłaby tu wrócić i mnie zastąpić – przyznaje zakonnica.

Potwierdza to również s. Ruth Egar RSC z założonego w XIX wieku w Irlandii przez m. Mary Aikenhead Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Do klasztoru tej wspólnoty w Adelajdzie wstąpiły w ostatniej dekadzie tylko dwie kobiety. Z tego powodu siostry z bezhabitowego zgromadzenia, prowadzące na co dzień szpitale, hospicja i szkoły, musiały wycofać się z wiejskich terenów Australii.

S. Egar jest jednak pełna nadziei i ufności. - Myślę, że Duch Święty działa na rozmaite sposoby w Kościele, dlatego Kościół czeka jeszcze wiele, wiele zmian – dodaje.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.