Australijski biskup przestrzega przed upowszechnieniem eutanazji
2010-10-11 00:00:00
Biskup diecezji Parramatta Anthoni Fisher przestrzegł przed szerzeniem się „wirusa eutanazji”. – Najpierw zaczynamy myśleć, że zezwolenie na »medyczne uśmiercanie« pacjentów bardzo cierpiących, będących w stanie terminalnym jest w porządku – mówił. – Następnie zaczynamy rozciągać to także na ludzi, którzy są bardzo chorzy, ale nie umierający. Potem, na ludzi, którzy nie są poważnie chorzy, ale jedynie »zmęczeni życiem«. I wreszcie, na dzieci, upośledzonych i nieprzytomnych, którzy nawet nie mogą poprosić o eutanazję.
Z badań przeprowadzonych przez organizację Exit International, założoną przez znanego w Australii zwolennika eutanazji Philipa Nitschke, wynika, że aż jedna trzecia lekarzy z dużych miast uważa, iż osoby mające ponad 70 lat, które „czują się zmęczone życiem”, powinny mieć zagwarantowane „prawo do profesjonalnej pomocy w zakończeniu życia”.
Za uśmiercaniem osób powyżej 70. roku życia opowiedziało się 35 proc. lekarzy w Sydney, 36 proc. w Melbourne, 43 proc. w Adelajdzie i 28 proc. w Perth. Połowa lekarzy z dużych miast popiera uchwalenie przepisów, regulujących kwestię dostępu do eutanazji.
Wobec tak alarmujących statystyk, bp Fischer podkreślił, że tzw. medyczne uśmiercanie (eutanazja) jest nie tylko wewnętrznie złe, ale jest także sprzeczne z etyką lekarską. Przestrzegł przed zezwoleniem na eutanazję z jakiegokolwiek powodu. Stwierdził: – Jak pokazuje ostatni sondaż, pomysł »uśmiercania medycznego« będzie się szerzył jak pożar. Wystarczy tylko, że raz się na to wyrazi zgodę, pozwalając na uśmiercanie w kilku przypadkach.
Hierarcha podkreślił, że badania, które przeprowadzono, w pewnym sensie są zbawienne, bo pokazują sposób myślenia lekarzy. Jego zdaniem, to przestroga przed tym, aby nie legalizować eutanazji pod żadnym pretekstem, gdyż w przeciwnym wypadku będzie stosowana do rozwiązywania także innych problemów w przyszłości.
Źródło: The Catholic Weekly, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!