Austria dziękuje Maryi

2010-08-25 00:00:00
Austria dziękuje Maryi

Jak każdego roku 12 września, w święto Imienia Marii, odbędzie się w Wiedniu nabożeństwo różańcowe, podczas którego katolicy Austrii dziękować będą Matce Bożej za odzyskaną przed 55 laty wolność.

Nabożeństwo w dniu Imienia Marii organizuje rokrocznie w wiedeńskiej hali widowiskowej Wspólnota Różańca Pokuty. Założył ją 2 lutego 1947 r. w Wiedniu franciszkanin, o. Petrus Pavlicek. 22 sierpnia 1948 r. oddał się w opiekę Matce Bożej. Od tego czasu powołany przez niego do życia ruch modlitewny zaczął się szybko rozrastać i działa obecnie w 135 krajach, skupiając ponad 3 mln osób, w tym w Polsce ponad 80 tys. O. Pavlicek organizował comiesięczne nabożeństwa pokutne, głosił liczne kazania oraz zainicjował „Peregrinatio Mariae” – pielgrzymowanie figury fatimskiej po całej Austrii.

W czerwcu 1949 r. o. Pavlicek przywiózł z Fatimy figurę Matki Bożej dla wiedeńskiego kościoła franciszkanów. Kiedy w ulicznych procesjach i nabożeństwach pokutnych modlono się o wolność Austrii, figurę umieszczono pośród wiernych i stała się ona w ten sposób symbolem wolności. Po podpisaniu układu państwowego w maju 1955 r., który przywracał wolność temu krajowi, modlitwy prowadzone są w intencji pokoju na świecie, modlono się w intencji chrześcijan w krajach pod panowaniem komunistycznym.

Obok corocznych uroczystości w święto Imienia Marii Wspólnota organizuje rekolekcje i dni pokuty, nastawione zwłaszcza na ludzi poszukujących odpowiedzi na ważne, życiowe problemy i oddalonych od Kościoła. Wydaje też własne czasopismo „Betendes Gottesvolk” (Modlący się Lud Boży), mające nakład 420 tys. egz. Jest również producentem filmów, np. o Fatimie czy też cyklu „Świadkowie wiary”. Obecnie na czele Wspólnoty stoi o. Benno Mikocki. Międzynarodowa Wspólnota Różańca Pokuty liczy dziś ponad 700 tys. członków w ponad 130 krajach świata.

O. Mikocki powiedział KAI, że naród austriacki zawsze otaczał wielką czcią Maryję. Świadczy o tym „najbardziej austriackie święto” – Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, obchodzone bardzo uroczyście 8 grudnia jako święto państwowe. Tego dnia w 1647 r. cesarz Ferdynand III oddał Austrię w opiekę Maryi.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025