Badania dowodzą: telewizja jest szkodliwa dla dzieci
2010-10-14 00:00:00
Telewizja szkodzi dziecięcym umysłom – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Dzieci, które na oglądaniu telewizji lub graniu w gry komputerowe spędzają więcej niż dwie godziny dziennie, są bardziej narażone na problemy psychiczne – wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. To ryzyko jest o 60 proc. wyższe w porównaniu z młodymi ludźmi bardziej stroniącymi od takich rozrywek.
Najnowsze odkrycie pokazuje, że niekorzystne jest nie tyle spędzanie czasu na siedząco, ile długotrwałe patrzenie na ekran telewizora lub komputera – uznali brytyjscy badacze z University of Bristol na łamach pisma „Pediatrics“.
Psycholodzy pod kierunkiem dr Angie Page przebadali pod tym kątem 1000 dzieci w wieku 10 – 11 lat. Przez tydzień młodzi respondenci wypełniali kwestionariusze, w których podawali czas spędzony przed telewizorem lub komputerem. Dodatkowo odpowiadali na pytania związane ze stanem psychicznym, ze szczególnym naciskiem na problemy emocjonalne i behawioralne oraz relacje rówieśnicze. Dzieci te były wyposażone w akcelerometry, które przez cały czas trwania badania mierzyły ich aktywność fizyczną – czytamy w „Rz”.
Okazało się, że negatywny wpływ ekranu nie wynika z samego przesiadywania przed nim, tylko ze strat emocjonalnych ponoszonych w tym czasie przez dziecko. – Nie znaleźliśmy niczego negatywnego w zajęciach takich jak czytanie czy odrabianie pracy domowej, które przecież także wykonuje się na siedząco – mówi dr Page.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!