Belgia: nowy argument za życiem

2009-11-30 00:00:00

W co najmniej 4 przypadkach na 10 błędnie diagnozuje się dziś stan wegetatywny – uważa prof. Steven Laureys. Przed trzema laty odkrył on pracę mózgu u Roma Houbena, który przez 23 lata był traktowany jako pacjent w stanie wegetatywnym. Dziś komunikuje się już z otoczeniem za pośrednictwem komputera i twierdzi, że przez cały czas był świadomy – informuje „Radio Watykańskie”.

Przypadek Houbena wstrząsnął belgijską opinią publiczną. W tym kraju dyskutuje się właśnie nad projektem przepisów prawnych, które miałyby pozbawić pacjentów w stanie wegetatywnym prawa do życia. Zdaniem ks. prof. Dominique’a Jacquemina, profesora bioetyki na uniwersytecie w Lowanium, a zarazem kapelana szpitalnego, historia Roma Houbena wnosi do debaty społecznej całkiem nowe światło.

„Przede wszystkim pojawia się pytanie o ostrożność w stawianiu diagnozy – powiedział Radiu Watykańskiemu belgijski duchowny. – Dysponujemy tu w Belgii najnowocześniejszą aparaturą, a tymczasem okazuje się, że postawienie błędnej diagnozy jest możliwe. Widzimy, że nie można trwać na zawsze przy raz postawionej diagnozie. Pojawia się też pytanie o to, jak w naszym społeczeństwie traktujemy ludzi w tzw. stanie wegetatywnym. W Belgii istnieje projekt prawa, które chce ich pozbawić prawa do życia. A tymczasem ten konkretny przypadek pokazuje, że możemy się mylić. Trzeba się więc zastanowić, jak traktować tych pacjentów, jak pomóc ich otoczeniu, aby mieli w ogóle szansę powrócić do kontaktu ze światem”.

Źródło: Radio Watykańskie
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.