Belgia: nowy argument za życiem

2009-11-30 00:00:00

W co najmniej 4 przypadkach na 10 błędnie diagnozuje się dziś stan wegetatywny – uważa prof. Steven Laureys. Przed trzema laty odkrył on pracę mózgu u Roma Houbena, który przez 23 lata był traktowany jako pacjent w stanie wegetatywnym. Dziś komunikuje się już z otoczeniem za pośrednictwem komputera i twierdzi, że przez cały czas był świadomy – informuje „Radio Watykańskie”.

Przypadek Houbena wstrząsnął belgijską opinią publiczną. W tym kraju dyskutuje się właśnie nad projektem przepisów prawnych, które miałyby pozbawić pacjentów w stanie wegetatywnym prawa do życia. Zdaniem ks. prof. Dominique’a Jacquemina, profesora bioetyki na uniwersytecie w Lowanium, a zarazem kapelana szpitalnego, historia Roma Houbena wnosi do debaty społecznej całkiem nowe światło.

„Przede wszystkim pojawia się pytanie o ostrożność w stawianiu diagnozy – powiedział Radiu Watykańskiemu belgijski duchowny. – Dysponujemy tu w Belgii najnowocześniejszą aparaturą, a tymczasem okazuje się, że postawienie błędnej diagnozy jest możliwe. Widzimy, że nie można trwać na zawsze przy raz postawionej diagnozie. Pojawia się też pytanie o to, jak w naszym społeczeństwie traktujemy ludzi w tzw. stanie wegetatywnym. W Belgii istnieje projekt prawa, które chce ich pozbawić prawa do życia. A tymczasem ten konkretny przypadek pokazuje, że możemy się mylić. Trzeba się więc zastanowić, jak traktować tych pacjentów, jak pomóc ich otoczeniu, aby mieli w ogóle szansę powrócić do kontaktu ze światem”.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.