Benedykt XVI: nie można uznać alternatywnych modeli życia małżeńskiego
2010-09-14 00:00:00
- Wszelkie uznane prawnie „alternatywne” modele związków, za wyjątkiem tradycyjnego małżeństwa, takie jak tzw. małżeństwa homoseksualne i związki partnerskie, zagrażają prawdziwemu modelowi małżeństwa, będącego stałym związkiem jednego mężczyzny z jedną kobietą, zawartego w celach zrodzenia dzieci – mówił wczoraj papież Benedykt XVI.
Wczoraj, w związku z udzieleniem akredytacji nowemu ambasadorowi Niemiec przy Stolicy Apostolskiej, Benedykt XI stwierdził: - Kościół z niepokojem obserwuje próby wyeliminowania chrześcijańskiej koncepcji małżeństwa i rodziny ze świadomości społeczeństwa. Podkreślił, że: w żadnym wypadku Kościół nie może zaakceptować inicjatyw legislacyjnych, których celem jest stworzenie alternatywnych modeli życia małżeńskiego i rodzinnego, gdyż przyczyniają się one do osłabienia zasad prawa naturalnego oraz relatywizacji wszelkich praw i wartości w społeczeństwie.
Ojciec Święty wziął w obronę ludzi starych i schorowanych oraz dzieci poczęte, zaznaczając, że jeśli już na tym etapie będzie się decydować, czyje życie jest bardziej wartościowe, wówczas życie jako takie na żadnym etapie nie będzie miało zapewnionej odpowiedniej ochrony.
Benedykt XVI nie szczędził słów krytyki pod adresem chrześcijan, którzy zamiast stać na straży wiary w sposób bezkompromisowy, przejawiają skłonność do bardziej liberalnych przekonań religijnych. Na przykład, jego zdaniem ci, którzy zastępują Boga personalnego i moralnego bliżej nieokreślonym, tajemniczym bytem zmierzają w kierunku nieuchronnego niwelowania konfliktu istniejącego pomiędzy dobrem i złem, i przez to przyczyniają się do tego, że inni przestają nieustannie dążyć do osiągnięcia dobra. - Jeśli Bóg nie ma wolnej woli – mówił papież – wtedy dobro i zło jest nie do odróżnienia... Człowiek traci moralną i duchową energię potrzebną do integralnego rozwoju osobowości.
Ojciec Święty wezwał chrześcijan do stałego doskonalenia się i krytycznego patrzenia na rzeczywistość oraz oparcia się na wartościach chrześcijańskich, jako fundamencie formowania struktur naszej kultury.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!