Benedykt XVI do RE: odrzućcie relatywizm, szanujcie życie od poczęcia i małżeństwo tradycyjne

2010-09-10 00:00:00
Benedykt XVI do RE: odrzućcie relatywizm, szanujcie życie od poczęcia i małżeństwo tradycyjne

Papież Benedykt XVI wezwał ostatnio członków Zgromadzenia Rady Europy do odrzucenia relatywizmu i oparcia się na takim źródle praw człowieka, które jest obiektywne z punktu widzenia etyki i szanuje życie ludzkie od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz instytucję małżeństwa opartą na związku kobiety z mężczyzną.

Zwracając uwagę na to, że Zgromadzenie Rady Europy dąży do wyeliminowania wszelkich przypadków naruszania godności ludzkiej, papież podkreślił, że „w kontekście współczesnego społeczeństwa, w którym różni ludzie i kultury spotykają się ze sobą, konieczne jest opracowanie uniwersalnej ważności tych praw, jak również ich nienaruszalności, niezbywalności i niepodzielności.

Papież spotkał się z przedstawicielami Zgromadzenia RE na audiencji w Watykanie z okazji 60. rocznicy ustanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Na czele delegacji był przewodniczący Zgromadzenia, Mevlüt Çavusoglu.

Ojciec św. zauważył, że jeśli te prawa nie będą oparte na obiektywnych normach etycznych, nie będą miały racjonalnego fundamentu i będą się opierały jedynie na zwyczajach kulturowych, prawach poszczególnych państw, decyzjach sądowych i opiniach prawników, wówczas nie zapewnią one długotrwałej podstawy do funkcjonowania instytucji ponadnarodowych, takich jak choćby Rada Europy.

Wszystkie te wartości, na których powinny się opierać prawa człowieka, są zakorzenione w naturze godności każdej osoby ludzkiej i są one dostępne dla ludzkiego umysłu. Chrześcijaństwo, zdaniem Ojca św., nie przeszkadza, ale sprzyja ich wyszukiwaniu.

Papież podkreślił, że najważniejszymi wartościami, które powinno się bezwzględnie przestrzegać jest godność osoby ludzkiej od poczęcia aż po naturalną śmierć, jak również małżeństwo oparte na związku jednej kobiety z jednym mężczyzną oraz wolność wyznania religijnego i edukacji. Nie szanując ich nie uda się sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!