Boliwia: Kościół odrzuca projekt ustawy o prawach seksualnych i reprodukcyjnych

2010-09-27 00:00:00
Boliwia: Kościół odrzuca projekt ustawy o prawach seksualnych i reprodukcyjnych

Boliwijski Kościół zdecydowanie odrzuca, zaprezentowany w Zgromadzeniu Narodowym, projekt ustawy o prawach seksualnych i reprodukcyjnych – oświadczył bp Krzysztof Białasik. Ordynariusz diecezji Oruro przedstawił, 23 września podczas konferencji prasowej w La Paz, stanowisko episkopatu wobec tego poważnego zamachu na naturę ludzkiej miłości.

Bp Białasik stwierdził, iż projekt nowej ustawy jest niedopuszczalny ze względów etycznych i antropologicznych. – Nasza kultura uznaje istnienie kobiety i mężczyzny a nie jakiegoś hipotetycznego trzeciego rodzaju, między kobietą a mężczyzną – zauważył hierarcha. Podkreślił, iż zaproponowany tekst jest wierną kopią ustawy obowiązującej w USA. Jego zdaniem rozwiązania te usiłuje się Boliwijczykom narzucić z zewnątrz. Zawierają one wiele pułapek wymierzonych nade wszystko we wspólnotowy wymiar życia ludzkiego, który ma swe oparcie na małżeństwie kobiety i mężczyzny oraz rodzinie budowanej na miłości małżeńskiej. – Obrona małżeństwa, tak jak ustanowił je Bóg oznacza obronę całej ludzkości, jej rozwoju i trwania – stwierdził bp Białasik.

Bp Krzysztof Białasik, urodził się 7 lipca 1958 r. Pochodzi z parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku (diecezja zielonogórsko-gorzowska). W 1978 r. rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu księży werbistów w Chludowie k. Poznania. Święcenia kapłańskie przyjął w Seminarium Duchownym Werbistów w Pieniężnie 15 czerwca 1985 r. i rozpoczął pracę misyjną w Boliwii. W latach 1998-2001 był przełożonym regionalnym werbistów, a ponadto dyrektorem wyższej szkoły katolickiej w Laja oraz wykładowcą prawa kanonicznego i liturgiki.

W maju 1998 r. został sekretarzem ds. duszpasterstwa boliwijskiego episkopatu. 30 czerwca 2005 r. Benedykt XVI nominował go ordynariuszem najwyżej położonej diecezji świata (3870 m n.p.m) Oruro. Sakrę biskupią przyjął 17 września 2005 r.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!