Bp Egger poinformował papieża o aferze z bluźnierczą rzeźbą

2008-07-31 00:00:00

Polemika wokół „ukrzyżowanej żaby”, dzieła niemieckiego rzeźbiarza Martina Kippenbergera, wystawionej w muzeum w Bolzano w Górnej Adydze, była jednym z tematów rozmowy tamtejszego ordynariusza, bp. Wilhelma Eggera z przebywającym na wypoczynku w Bressanone Benedyktem XVI. Poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej sam hierarcha.

Mówił on papieżowi, że kontrowersyjna rzeźba „wywołała w diecezji zamęt, nieomal pospolite ruszenie”. Jak donoszą agencje, od sześciu dni przewodniczący rady regionu Górnej Adygi, Franz Pahl prowadzi protestacyjną głodówkę przeciwko temu rzekomemu dziełu sztuki, domagając się jego natychmiastowego usunięcia z muzeum. Pahl był wczoraj w Bolzano wśród witających Benedykta XVI wiernych, zanim odjechał on samochodem do Bressanone.

W dyskusji zabrał też głos przewodniczący władz regionalnych Luis Durnwalder, który uważa, że należy się liczyć z głosami protestu. Nie brakuje też zwolenników wystawienia „żaby”, którzy w tym samym czasie demonstrowali pod budynkiem muzeum, twierdząc, że „Włochy to nie Watykan”.

Bp Egger mówił też wczoraj papieżowi o sprawie miejscowego księdza, oskarżonego o pedofilię. Został on uniewinniony w pierwszej instancji i uznany winnym w drugiej. Obecnie oczekuje na ostateczny wyrok Sądu Najwyższego. Ordynariusz Bolzano-Bressanone podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że jedyną podstawą do oskarżenia kapłana o fakty, które miały mieć miejsce dziesięć lat temu, jest zeznanie kobiety, która przechodzi terapię psychoanalizy.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.