Bp Nitkiewicz chce rozmawiać z prezydentem Stalowej Woli nt. krzyża

2009-12-17 00:00:00
Bp Nitkiewicz chce rozmawiać z prezydentem Stalowej Woli nt. krzyża

Bp Krzysztof Nitkiewicz ponownie zaapelował 16 grudnia do prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka, aby podjął dialog i wycofał się z zamiaru usunięcie krzyża, postawionego przez mieszkańców miasta na osiedlu Młodynie.

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie odbyła się 16 grudnia rozprawa dotycząca skargi Gminy Stalowa Wola, reprezentowanej przez prezydenta miasta Andrzeja Szlęzaka, na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, umarzającą postępowanie w sprawie krzyża postawionego na Osiedlu Młodynie.

Sąd uchylił powyższą decyzję oraz poprzedzające ją orzeczenie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Kuria Diecezjalna w Sandomierzu poinformowała wczoraj KAI w specjalnym komunikacie, że ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz podejmie wszelkie możliwe środki prawne, aby krzyż na Osiedlu Młodynie w Stalowej Woli mógł pozostać na swoim miejscu.

Kilka miesięcy temu powiatowy inspektor, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, stwierdził, że postawienie krzyża na Osiedlu Młodynie nie było aktem samowoli budowlanej. – Uznałem – poinformował wówczas Marian Pędlowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – że wkopanie w grunt krzyża wotywnego, w związku z planami budowy kościoła, nie jest wykonywaniem robót budowlanych w rozumieniu prawa budowlanego. Nie wymagało zatem uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia.

Krzyż na osiedlu Młodynie został postawiony i poświęcony 27 lutego br., podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji bezrobotnych, w której wzięło udział 10 tys. mieszkańców Stalowej Woli. Krzyż stanął w miejscu, które zostało wskazane przez poprzedniego prezydenta Stalowej Woli jako teren pod budowę nowej świątyni.

Za powstaniem kościoła w tym miejscu opowiedziała się również Rada Miejska Stalowej Woli, jednak obecny prezydent miasta nie wyraził na to swojej zgody.

Wkrótce po objęciu diecezji sandomierskiej, jej nowy ordynariusz bp Krzysztof Nitkiewicz zaproponował prezydentowi Stalowej Woli Andrzejowi Szlęzakowi spotkanie, na którym chciał poruszyć sprawę profanacji krzyża i drewnianej kapliczki. Prezydent odmówił wówczas jakichkolwiek rozmów.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.