Bp Tyrawa: katolików lekceważących naukę Kościoła należy upominać
2008-09-03 00:00:00

Przejawem zgorszenia nazwał brak reakcji ze strony wierzących na sprzeczne z chrześcijańską moralnością postawy i działania innych katolików biskup bydgoski Jan Tyrawa w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”.
– Dzisiaj jesteśmy świadkami otwierania się nowych przestrzeni takich sytuacji, kiedy brak reakcji ze strony wierzących może być wielce gorszący. Są to sytuacje publicznej działalności wierzących, w których dochodzi do działań, wygłaszania opinii sprzecznych z nauczaniem i moralnością chrześcijańską – stwierdza w najnowszym numerze poznańskiego tygodnika ordynariusz bydgoski.
Jego zdaniem, „wielce gorszące jest zachowanie deklarujących się jako wierzący, a równocześnie uczestniczących w publicznych paradach czy manifestacjach na rzecz postaw czy zachowań sprzecznych z prawdami i moralnością chrześcijańską”.
Do zachowań ubliżających nauczaniu Kościoła i moralności chrześcijańskiej bp Tyrawa zalicza m.in. popieranie aborcji, eutanazji, propagowanie pornografii, środków antykoncepcyjnych oraz związków homoseksualnych.
Hierarcha przypomina, że zasada postępowania w takich sytuacjach została jasno określona – „najpierw jak najbardziej dyskretne zwracanie uwagi, aż po najbardziej publiczne upomnienie, zanim dokona się wykluczenie z Kościoła”.
Jako przykład publicznego upomnienia bp Tyrawa przywołuje niedawne oświadczenie prefekta watykańskiego Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, abp. Raymonda Burke, który „stwierdził, że ci wierni, którzy opowiadają się za aborcją, nie mogą przystępować do Komunii świętej, popełniają bowiem świętokradztwo przystępując do niej w stanie grzechu śmiertelnego”.
Biskup przyznaje, że „dzisiaj sztuka upominania staje się o wiele trudniejsza”, aniżeli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, gdyż „staliśmy się indywidualistami, sądzimy, że demokracja czyni wszystkich równymi i nikt nikogo nie może upominać, bowiem nie jest lepszy od niego”.
– W tym kontekście rodzi się słuszne pytanie, czy rzeczywiście zależy nam na byciu w Kościele i czy możliwość wykluczenia z Kościoła nas przeraża? – zastanawia się ordynariusz bydgoski.
– Stąd «upominanie» musi zawierać w sobie aspekt prawny, konsekwencje prawne i realizować się w dialogu. Nie może on być przedmiotem wiecznych dyskusji. Kościół bowiem nie jest klubem dyskusyjnym, lecz odsłania wartości i mądrość – tłumaczył bp Tyrawa.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.