Bp Tyrawa: katolików lekceważących naukę Kościoła należy upominać
2008-09-03 00:00:00
Przejawem zgorszenia nazwał brak reakcji ze strony wierzących na sprzeczne z chrześcijańską moralnością postawy i działania innych katolików biskup bydgoski Jan Tyrawa w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”.
– Dzisiaj jesteśmy świadkami otwierania się nowych przestrzeni takich sytuacji, kiedy brak reakcji ze strony wierzących może być wielce gorszący. Są to sytuacje publicznej działalności wierzących, w których dochodzi do działań, wygłaszania opinii sprzecznych z nauczaniem i moralnością chrześcijańską – stwierdza w najnowszym numerze poznańskiego tygodnika ordynariusz bydgoski.
Jego zdaniem, „wielce gorszące jest zachowanie deklarujących się jako wierzący, a równocześnie uczestniczących w publicznych paradach czy manifestacjach na rzecz postaw czy zachowań sprzecznych z prawdami i moralnością chrześcijańską”.
Do zachowań ubliżających nauczaniu Kościoła i moralności chrześcijańskiej bp Tyrawa zalicza m.in. popieranie aborcji, eutanazji, propagowanie pornografii, środków antykoncepcyjnych oraz związków homoseksualnych.
Hierarcha przypomina, że zasada postępowania w takich sytuacjach została jasno określona – „najpierw jak najbardziej dyskretne zwracanie uwagi, aż po najbardziej publiczne upomnienie, zanim dokona się wykluczenie z Kościoła”.
Jako przykład publicznego upomnienia bp Tyrawa przywołuje niedawne oświadczenie prefekta watykańskiego Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, abp. Raymonda Burke, który „stwierdził, że ci wierni, którzy opowiadają się za aborcją, nie mogą przystępować do Komunii świętej, popełniają bowiem świętokradztwo przystępując do niej w stanie grzechu śmiertelnego”.
Biskup przyznaje, że „dzisiaj sztuka upominania staje się o wiele trudniejsza”, aniżeli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, gdyż „staliśmy się indywidualistami, sądzimy, że demokracja czyni wszystkich równymi i nikt nikogo nie może upominać, bowiem nie jest lepszy od niego”.
– W tym kontekście rodzi się słuszne pytanie, czy rzeczywiście zależy nam na byciu w Kościele i czy możliwość wykluczenia z Kościoła nas przeraża? – zastanawia się ordynariusz bydgoski.
– Stąd «upominanie» musi zawierać w sobie aspekt prawny, konsekwencje prawne i realizować się w dialogu. Nie może on być przedmiotem wiecznych dyskusji. Kościół bowiem nie jest klubem dyskusyjnym, lecz odsłania wartości i mądrość – tłumaczył bp Tyrawa.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.