W Brazylii przybywa rozwodów. Według opublikowanej 4 grudnia ankiety Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystki (IBGE) w ciągu ostatnich 23 lat liczba rozwodów wzrosła o 200 proc., z 30847 w roku 1984 do 179342 w 2007 r. W praktyce oznacza to, że co czwarte zawierane małżeństwo rozpada się.
Koordynator Duszpasterstwa Rodzin w archidiecezji Rio de Janeiro José Mendes Filho stwierdza, że wiele małżeństw już od pierwszych chwil zaczyna myśleć o rozwodzie. - Obecnie istnieje mentalność zgodnie z którą jeśli związek nie układa się, najlepszym wyjściem jest rozwód - ubolewa Filho.
Z danych IBGE wynika, że stan Rio de Janeiro jest na trzecim miejscu w Brazylii pod względem liczby rozwodów. W ubiegłym roku orzeczono ich tam 11800. Pomimo że uratowanie małżeństwa, napotykającego na problemy jest zadaniem trudnym, Duszpasterstwo Rodzin w Rio de Janeiro stara się pomóc w utrzymaniu związku sakramentalnego. Wystarczy aby mąż i żona udali się po pomoc do najbliższego oddziału Duszpasterstwa Rodzin. "Jest to praca trudna, gdyż żaden z małżonków nie chce ustąpić, jednak mimo to wszystkie oddziały Duszpasterstwa Rodzin są przygotowane do udzielenia pomocy” - zapewnia koordynator.
Oczywiście najlepszym wyjściem jest zapobieganie rozpadowi jeszcze kiedy małżeństwo jest w pierwszej fazie kryzysu. Dlatego od przyszłego roku począwszy w całej archidiecezji będą organizowane kursy dla małżonków i narzeczonych. Chodzi o zmianę mentalności. - Media przekazują wartości bardzo odlegle od chrześcijańskich. W związku z tym konieczne jest odpowiednie przygotowanie młodych, aby małżeństwo przetrwało próby - tłumaczy Filho.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.