Bruksela: krytyczna ocena polityki UE wobec chrześcijan
2010-02-05 00:00:00
Polityk i filozof, przewodniczący włoskiego Senatu Marcello Pera ostro skrytykował we środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli stanowisko Unii Europejskiej za jej postawę wobec chrześcijaństwa.
Włoski polityk zarzucił politycznym i intelektualnym elitom UE odrzucenie chrześcijaństwa. Jego zdaniem w ten sposób nie mogą być rozwiązane wielkie problemy w Europie.
Pera za przykład podał m. in. odmowę umieszczenia w nowym traktacie UE odniesienia do chrześcijańskich korzeni Europy, jak również odrzucenie w 2005 r. kandydatury włoskiego polityka Rocco Buttiglione na stanowisko komisarza z powodu jego poglądów na temat homoseksualizmu.
Przypomniał, że prawie wszystkie kraje UE, w sprawach dotyczących aborcji, eutanazji, eugeniki i badań na embrionach ludzkich, sprzeciwiają się tradycji chrześcijańskiej. Przypomniał również, że UE włączyła potajemnie do Karty Praw Podstawowych prawo o homoseksualnych związkach partnerskich.
Włoski filozof zarzucił UE, że w dialogu z krajami arabskimi zrezygnowała z domagania się zasady wzajemności. – Bez tego dialog międzyreligijny nie jest możliwy – powiedział Pera i dodał: – Dialog międzykulturowy musi również ponieść klęskę, jeśli UE nie będzie gotowa podnieść chrześcijańskiej flagi.
Pera wystąpił podczas seminarium zorganizowanego przez frakcję chrześcijańsko-demokratyczną EVP w Parlamencie Europejskim.
Natomiast irlandzki dziennikarz David Quinn w swoim wystąpieniu zarzucił UE, że przez swoje antydyskryminacyjne zasady dąży do podkopywania prawodawstwa krajowego. Stanie się tak w przypadku praw rodzinnych, gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwości opowie się za przyznaniem rent rodzinnych osobom żyjącym w związkach homoseksualnych. – UE musi skończyć ze stawianiem antydyskryminacyjnych praw ponad wszystkie inne prawa, jak choćby do wolności religijnej – powiedział David Quinn.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.