Bruksela: krytyczna ocena polityki UE wobec chrześcijan
2010-02-05 00:00:00
Polityk i filozof, przewodniczący włoskiego Senatu Marcello Pera ostro skrytykował we środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli stanowisko Unii Europejskiej za jej postawę wobec chrześcijaństwa.
Włoski polityk zarzucił politycznym i intelektualnym elitom UE odrzucenie chrześcijaństwa. Jego zdaniem w ten sposób nie mogą być rozwiązane wielkie problemy w Europie.
Pera za przykład podał m. in. odmowę umieszczenia w nowym traktacie UE odniesienia do chrześcijańskich korzeni Europy, jak również odrzucenie w 2005 r. kandydatury włoskiego polityka Rocco Buttiglione na stanowisko komisarza z powodu jego poglądów na temat homoseksualizmu.
Przypomniał, że prawie wszystkie kraje UE, w sprawach dotyczących aborcji, eutanazji, eugeniki i badań na embrionach ludzkich, sprzeciwiają się tradycji chrześcijańskiej. Przypomniał również, że UE włączyła potajemnie do Karty Praw Podstawowych prawo o homoseksualnych związkach partnerskich.
Włoski filozof zarzucił UE, że w dialogu z krajami arabskimi zrezygnowała z domagania się zasady wzajemności. – Bez tego dialog międzyreligijny nie jest możliwy – powiedział Pera i dodał: – Dialog międzykulturowy musi również ponieść klęskę, jeśli UE nie będzie gotowa podnieść chrześcijańskiej flagi.
Pera wystąpił podczas seminarium zorganizowanego przez frakcję chrześcijańsko-demokratyczną EVP w Parlamencie Europejskim.
Natomiast irlandzki dziennikarz David Quinn w swoim wystąpieniu zarzucił UE, że przez swoje antydyskryminacyjne zasady dąży do podkopywania prawodawstwa krajowego. Stanie się tak w przypadku praw rodzinnych, gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwości opowie się za przyznaniem rent rodzinnych osobom żyjącym w związkach homoseksualnych. – UE musi skończyć ze stawianiem antydyskryminacyjnych praw ponad wszystkie inne prawa, jak choćby do wolności religijnej – powiedział David Quinn.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.