Bydgoszcz: próba spalenia krzyża na brzegu Brdy

2010-08-13 00:00:00

Nieznani dotąd sprawcy najprawdopodobniej podpalili krzyż, który stanął w 2000 roku na brzegu Brdy w Bydgoszczy. Mieszkańcy bydgoskiej Smukały i Opławca są zbulwersowani i zmartwieni zaistniałym aktem wandalizmu. Pierwszy krzyż w okolicach rzeki Brdy został postawiony przez pracowników fabryki karbidu w 1929 roku.

Ludzie, wchodząc do zakładu, patrzyli na ten krzyż, modlili się za swoich bliskich. To co się stało dzisiaj rano, jest trudne do wyrażenia i nie mieści się w normalnym rozumowaniu – opowiada proboszcz miejscowej parafii Przemienienia Pańskiego ks. Grzegorz Roman.

Krucyfiks został później wycięty przez Niemców. Kolejny stanął w latach 80. – miał m.in. chronić kąpiących się przed utonięciami. Kolejny umieszczono w roku 2000. To przy nim rozpoczynają się coroczne pielgrzymki wodne szlakiem Karola Wojtyły, który dopłynął do tego miejsca dwukrotnie.

Jak można w taki sposób walczyć z krzyżem? – pyta kapłan. – Myślę, że jest to pokłosie wydarzeń, które mają miejsce w Warszawie. Jednak nie tędy droga. Każdy postawiony krzyż jest nie tylko symbolem wiary, ale pewnej tradycji historycznej – zakończył proboszcz.

Do podpalenia doszło najprawdopodobniej pomiędzy 5 a 6 rano. – Wszystko zauważono około 7 rano. Policja zabezpieczyła wszelkie ślady. Postępowanie ma wyjaśnić czy była to próba podpalenia, czy inne okoliczności. Na pewno zostało znieważone miejsce pamięci. Dla nas jako parafii jest to wielki ból. Nikt nigdy by nie pomyślał, że może zostać w taki sposób zbezczeszczony najważniejszy symbol naszej wiary – powiedział mieszkaniec parafii, a zarazem przedstawiciel prezydenta Bydgoszczy Bogdan Dzakanowski. Efektem wandalizmu jest spalona podstawa i znaczne upalenia do ramion.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025