CBOS o świętowaniu Bożego Narodzenia przez Polaków

2009-12-22 00:00:00
CBOS o świętowaniu Bożego Narodzenia przez Polaków

Prawie 2/3 Polaków deklaruje, że w ich rodzinach przed wigilijną kolacją odmawia się modlitwę i odczytuje fragment Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa – wynika z najnowszych badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Powszechnie przestrzegany jest również post – obecnie raczej zwyczajowo niż z powodu religijnego nakazu.

W zdecydowanej większości polskich rodzin śpiewa się również kolędy, wysyła kartki świąteczne, przygotowuje zwyczajową liczbę potraw a także oczekuje z rozpoczęciem kolacji na pierwszą gwiazdkę, bierze udział w Pasterce i wkłada siano pod obrus. Według CBOS, powszechność tych zwyczajów wskazuje na silne powiązanie tradycji rodzinnych i religijnych oraz trwałość w kulturze narodowej.

Opłatkiem podzieli się 99 proc. Polaków. Tyle samo złoży sobie życzenia i spożyje tradycyjne, wigilijne potrawy. Niemal tyle samo, bo aż 98 proc. Polaków przystroi choinkę w swoich domach, a aż 95 proc. zamierza zachowywać post w Wigilię. Ponadto 91 proc. spośród nas przygotowuje dodatkowe nakrycie na stole dla niespodziewanego gościa.

Odmawianie modlitwy i czytanie fragmentu Pisma Świętego o Bożym Narodzeniu deklaruje 65 proc. Polaków. W okresie świątecznym 61 proc. odwiedza groby osób bliskich. Natomiast 1/3 zaprosi na Wigilię osoby samotne lub ubogie.

Badania CBOS-u, nie potwierdzają obaw, że najmłodsze pokolenie Polaków coraz częściej stykające się z „marketingową wersją” Bożego Narodzenia odrzuci część zwyczajów wigilijnych i wprowadzi nowe. Porównanie rozpowszechnienia tych zwyczajów w rodzinach respondentów z poszczególnych grup wiekowych wskazuje iż, trzon tradycji bożonarodzeniowej dla młodych i starszych Polaków jest wspólny. Tworzą go: dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, spożywanie tradycyjnych potraw, ubieranie choinki i przygotowanie dodatkowego nakrycia na wigilijnym stole dla niespodziewanego gościa. Bardzo silną i niezależną od wieku tradycją jest również zachowanie postu w Wigilię – podkreślają eksperci CBOS.

Młodzi ludzie w wieku 18-34 lata rzadziej niż pozostali zapraszają na Wigilię osoby samotne lub ubogie, rzadziej też oczekują z rozpoczęciem kolacji na pierwszą gwiazdkę. Według CBOS, pokolenie to najrzadziej spośród dorosłych pielęgnuje zwyczaj śpiewania kolęd czy odmawiania modlitwy przed wigilijną kolacją, który najczęściej przestrzegany jest w rodzinach osób najstarszych, mających 65 lat i więcej. Zdaniem badaczy CBOS wskazuje to na prawdopodobny spadek powszechności tych zwyczajów w społeczeństwie w ciągu najbliższych kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

Tylko 3 proc. badanych przyznało, że w ich domach pojawiły się w ostatnich latach nowe zwyczaje, np. dekoracje świąteczne domu i drzewek w ogrodzie, wywieszanie na drzwiach świątecznych wianków lub wprowadzanie nowych potraw na stół wigilijny. Ponadto coraz częściej Polacy składają sobie życzenia świąteczne za pomocą esemesów i Internetu, rzadziej natomiast wysyłają tradycyjne kartki świąteczne.

Badanie przeprowadzono w dniach 2-9 grudnia 2009 r. na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.