Chiny: katolicy z Syczuanu odczytują znaki czasu

2008-08-05 00:00:00
Chiny: katolicy z Syczuanu odczytują znaki czasu

Liczba wiernych praktykujących w Syczuanie podwoiła się po trzęsieniu ziemi, jakie w maju br. nawiedziło tę chińską prowincję. Według najnowszych danych, zginęło wówczas 69,2 tys. osób, a niemal 18,2 tys. uważa się za zaginione.

Według ks. Jamesa Li Jinxuana z parafii w Mianzhu, położonej 70 km od stolicy prowincji, Chengdu, „po przeżytym kataklizmie katolicy mają teraz głębszą wiarę w Boga”. Na pierwszej Mszy św. w tymczasowym kościele w tym mieście zgromadziło się 27 lipca ponad 400 osób, dwukrotnie więcej niż zazwyczaj przychodziło na niedzielną Eucharystię.

Duchowny przypisuje ten wzrost praktyk religijnych wizytom, jakie księża i siostry zakonne składali w domach, aby przynieść rodzinom poszkodowanym przez kataklizm duchową pociechę. Wzrosła dzięki temu żarliwość religijna tych parafian, którzy dotychczas byli niepraktykujący.

Według danych kościelnych, 26 z 59 kościołów w diecezji Chengdu wymaga odbudowy po trzęsieniu ziemi, a kilka musi być przeniesionych w inne miejsce. Kolejne 23 świątynie czeka renowacja.

Parafia w Mianzhu była jedną z trzech pierwszych, jakie diecezjalne biuro ds. odbudowy kościołów, które powstało 10 czerwca, wybrało do postawienia prowizorycznych świątyń. Zbudowano je z płyt cynkowo-stalowych, ocieplonych polistyrenem.

Tymczasowy kościół w Mianzhu ma 123 m kw. i stoi naprzeciwko ruin dotychczasowej świątyni. Wcześniej, po jej zburzeniu przez trzęsienie ziemi, katolicy modlili się w namiotach. Zapadła już decyzja o jej odbudowie.

Prowizoryczny kościół nie ma wyposażenia, więc większość parafian musi stać podczas liturgii. Odzyskano jedynie część ławek ze starej świątyni.

Lokalne władze przeznaczyły dla księdza i biura parafialnego trzyizbowy dom przy kościele. Parafia musiała jednak zawiesić letnią katechizację dla dzieci.

Na budowę prowizorycznych kościołów w Mianzhu, Pengzhou i Xiushui diecezja Chengdu otrzymała fundusze od katolickiej organizacji charytatywnej Jinde Charities z prowincji Hebei. Kwotę ok. 230 tys. juanów (prawie 34 tys. USD) zebrano wśród katolików w całych Chinach.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.