Chrześcijanie uciekają z Bliskiego Wschodu

2010-10-11 00:00:00

Papież, zaniepokojony malejącą liczbą chrześcijan na Bliskim Wschodzie, zwołał nadzwyczajny synod biskupów – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. – Podstawowym prawem człowieka jest prawo do godnego życia we własnej ojczyźnie – powiedział Benedykt XVI w niedzielę w Watykanie podczas Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Obrady synodu potrwają dwa tygodnie.

Gazeta przypomina, że jeszcze w połowie lat 60. chrześcijanie stanowili 20 proc. mieszkańców Bliskiego Wschodu, obecnie jest ich tam zaledwie 5 proc. Według danych izraelskiego urzędu statystycznego w 2009 roku w Izraelu mieszkało 145 tys. chrześcijan, czyli 2,1 proc. populacji, a na terytoriach palestyńskich kolejne 90 tys. Populacje te kurczą się jednak w błyskawicznym tempie. Najwięcej wyznawców Chrystusa emigruje z Jerozolimy i Betlejem – czytamy w „Rz”.

W Betlejem 50 lat temu chrześcijanie stanowili 90 proc. mieszkańców, obecnie – mniej niż połowę. ONZ ostrzega, że jeśli sytuacja się nie zmieni, chrześcijanie przetrwają tam jeszcze tylko przez dwa pokolenia. W Jerozolimie liczba wyznawców Chrystusa zmniejszyła się od 1948 roku o połowę (obecnie 13 tys.).

Od 1967 roku do początku lat 90. XX w. Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy opuścił co piąty chrześcijanin.

Prawdziwy exodus chrześcijan nastąpił po amerykańskiej interwencji w Iraku. Z 1,2 mln żyjących tam przed 2003 rokiem wyznawców Chrystusa została mniej niż połowa. Jak wynika z raportu watykańskiej agencji informacyjnej Fides, w ciągu ostatnich siedmiu lat w zamachach zginęło 2 tysiące chrześcijan.

Źródło: "Rzeczpospolita"
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!