Chrześcijanin spędził ponad 7 miesięcy w więzieniu

2010-02-09 00:00:00
Chrześcijanin spędził ponad 7 miesięcy w więzieniu

Chrześcijanin indyjskiego pochodzenia, Brian O’Connor spędził siedem miesięcy w więzieniu w Arabii Saudyjskiej fałszywie oskarżony o prozelityzm. Jego zdaniem policja religijna tego kraju ma nieograniczoną władzę, dopuszcza się przestępstw i postępuje brutalnie.

Tuż po opuszczeniu celi mężczyzna wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „W społeczeństwie saudyjskim dyskryminacja i nietolerancja są aż nazbyt oczywiste. Muttawah, królewska policja religijna cieszy się nieograniczoną władzą, dopuszczając się przestępstw, przemocy i zachęcając do korupcji”.

Po uwięzieniu O’Connora, agencja informacyjna AsiaNews wszczęła międzynarodową kampanię na rzecz jego uwolnienia. Mężczyzna pochodzi z Indii, ze stanu Karnataka, gdzie prowadzi sierociniec.

W wywiadzie udzielonym agencji AsiaNews O’Connor podkreślił, że królewska policja religijna dysponuje niczym nieograniczoną władzą, pozwalającą jej na preparowanie fałszywych oskarżeń i pozyskiwanie za pieniądze świadków.

W Arabii Saudyjskiej, już samo odmawianie modlitwy w zaciszu domowym jest wystarczającym powodem do aresztowania i osadzenia w więzieniu. Tymczasem, zgodnie z orzeczeniem Trybunału tego kraju, co prawda nie można oficjalnie praktykować innych religii niż islam, ale można to robić w zaciszu domowym.

Mężczyzna zwrócił uwagę na szerzenie się na niebywałą skalę korupcji, zwłaszcza w więzieniach. To właśnie tam władze więzienne podejmują próby przekupienia osadzonych, by zmienili swoje wyznanie. – Korupcja posunięta jest do tego stopnia – mówi O’Connor – że nawet zmiana imienia na Mohamed jest wystarczająca, by uzyskać niektóre dodatkowe świadczenia w więzieniu.

O’Connor zauważył również, że arbitralne uprawnienia policji religijnej przyczyniają się do wzrostu fundamentalizmu religijnego, który ma wpływ na rozwój społeczny, sprawiedliwość i prawa człowieka w Arabii Saudyjskiej.

O'Connor jest protestantem. Przybył do Arabii Saudyjskiej 15 kwietnia 1998 roku do pracy w charakterze pomocnika obsługi bagażu dla linii lotniczych Saudi Arabian Airlines. W wolnym czasie organizował sesje biblijne w zaciszu swojego domu, gdzie spotykał się z Pakistańczykami i Arabami. Miał około setki filmów DVD o tematyce biblijnej, ulotki religijne i kazania duchownego protestanckiego na taśmach video oraz zainstalowaną w komputerze Biblię. Po sześciu latach przebywania w tym kraju został zatrzymany przez policję religijną pod zarzutem prozelityzmu. Fałszywie oskarżono go także o sprzedaż nielegalnego alkoholu, narkotyków i filmów pornograficznych.

Muttawah zorganizowała na O’Connora zasadzkę. Mężczyznę pojmano i zawieziono do meczetu, gdzie skuto kajdanami a następnie powieszono do góry nogami. Wisiał tak przez godzinę. W tym czasie był bity i zmuszany do podpisania dokumentów, w których miał się przyznać do ewangelizacji muzułmanów. Następnego dnia zawieziono go do więzienia, gdzie w celi z 17 innymi więźniami spędził siedem miesięcy i siedem dni, skazany prawomocnym wyrokiem sądu.

W 2004 r. Trybunał Arabii Saudyjskiej potwierdził, że w zaciszu domowym można wyznawać taką religię, jaką się chce.

Źródło: AsiaNews.com, AS
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.