Cybertrybalizm - powrót do wspólnoty pierwotnej

2010-09-03 00:00:00
Cybertrybalizm - powrót do wspólnoty pierwotnej

Coraz powszechniejsza komunikacja przez Internet, wirtualne fora dyskusyjne, niebywała popularność i rozwój portali typu Facebook czy Nasza Klasa – wszystkie te zjawiska stały się polem badania dla socjologów, antropologów, medioznawców. Niektórzy spośród naukowców dostrzegli ich podobieństwo do struktur plemiennych, w jakie przed wiekami organizowała się ludzkość. Cybertrybalizm – powrót do pierwotnych form komunikowania się i budowania wspólnoty – to temat główny najnowszego, 16. numeru dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.

Oprócz obszernej analizy wspomnianego zjawiska, pióra José Antonio Urety, przeczytać możemy w tym dziale także o zagrożeniach związanych z mrocznym światem gier komputerowych oraz o problemach współczesnych rodziców starających się w obecnej epoce cyfrowej mimo wszystko wychować swe dzieci w duchu tradycyjnych wartości. Jest też akcent optymistyczny – pisarz, tłumacz i publicysta Lech Jęczmyk przekonuje w rozmowie z magazynem „Polonia Christiana”, że cyfrowy świat nie zdominuje całkowicie ludzkości.

Redaktorzy pisma nie mogli nie poruszyć sprawy gorszących i bluźnierczych wydarzeń, do jakich doszło niedawno na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Czy powrót do próby usunięcia Krzyża Chrystusowego z przestrzeni publicznej, tym razem pod pretekstem neutralności światopoglądowej państwa to wstęp do zapateryzmu w polskim wydaniu?

Artykuł Gianfranco Amato „Cień szariatu” poświęcony jest swoistej prawniczej schizofrenii, w jakiej pogrąża się z wolna Wielka Brytania. Z jednej strony to ojczyzna politycznej poprawności, której jednym z dogmatów jest tzw. równouprawnienie, z drugiej – kraj do tego stopnia przyjazny przybyszom z państw muzułmańskich, że już coraz więcej słychać w nim głosów o potrzebie uznawania w prawodawstwie rozstrzygnięć prawa szariatu nie tylko między muzułmanami, w sprawach rodzinnych i gospodarczych, jak ma to miejsce obecnie (więc także w kwestiach dotyczących kobiet, traktowanych przez islam w sposób podrzędny).

Interesujące materiały znaleźć może czytelnik także w działach poświęconych historii, korzeniom polskości, sztuce – między innymi: skróconą historię antypolonizmu, wizytę na wystawie o sztuce sieneńskiego quattrocenta, artykuł o Dietrichu von Hildebrandzie, opowieść o staropolskim savoir-vivre.

PoloniaChristiana.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.