Cybertrybalizm - powrót do wspólnoty pierwotnej

2010-09-03 00:00:00
Cybertrybalizm - powrót do wspólnoty pierwotnej

Coraz powszechniejsza komunikacja przez Internet, wirtualne fora dyskusyjne, niebywała popularność i rozwój portali typu Facebook czy Nasza Klasa – wszystkie te zjawiska stały się polem badania dla socjologów, antropologów, medioznawców. Niektórzy spośród naukowców dostrzegli ich podobieństwo do struktur plemiennych, w jakie przed wiekami organizowała się ludzkość. Cybertrybalizm – powrót do pierwotnych form komunikowania się i budowania wspólnoty – to temat główny najnowszego, 16. numeru dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.

Oprócz obszernej analizy wspomnianego zjawiska, pióra José Antonio Urety, przeczytać możemy w tym dziale także o zagrożeniach związanych z mrocznym światem gier komputerowych oraz o problemach współczesnych rodziców starających się w obecnej epoce cyfrowej mimo wszystko wychować swe dzieci w duchu tradycyjnych wartości. Jest też akcent optymistyczny – pisarz, tłumacz i publicysta Lech Jęczmyk przekonuje w rozmowie z magazynem „Polonia Christiana”, że cyfrowy świat nie zdominuje całkowicie ludzkości.

Redaktorzy pisma nie mogli nie poruszyć sprawy gorszących i bluźnierczych wydarzeń, do jakich doszło niedawno na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Czy powrót do próby usunięcia Krzyża Chrystusowego z przestrzeni publicznej, tym razem pod pretekstem neutralności światopoglądowej państwa to wstęp do zapateryzmu w polskim wydaniu?

Artykuł Gianfranco Amato „Cień szariatu” poświęcony jest swoistej prawniczej schizofrenii, w jakiej pogrąża się z wolna Wielka Brytania. Z jednej strony to ojczyzna politycznej poprawności, której jednym z dogmatów jest tzw. równouprawnienie, z drugiej – kraj do tego stopnia przyjazny przybyszom z państw muzułmańskich, że już coraz więcej słychać w nim głosów o potrzebie uznawania w prawodawstwie rozstrzygnięć prawa szariatu nie tylko między muzułmanami, w sprawach rodzinnych i gospodarczych, jak ma to miejsce obecnie (więc także w kwestiach dotyczących kobiet, traktowanych przez islam w sposób podrzędny).

Interesujące materiały znaleźć może czytelnik także w działach poświęconych historii, korzeniom polskości, sztuce – między innymi: skróconą historię antypolonizmu, wizytę na wystawie o sztuce sieneńskiego quattrocenta, artykuł o Dietrichu von Hildebrandzie, opowieść o staropolskim savoir-vivre.

PoloniaChristiana.pl
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025