Cybertrybalizm - powrót do wspólnoty pierwotnej

2010-09-03 00:00:00
Cybertrybalizm - powrót do wspólnoty pierwotnej

Coraz powszechniejsza komunikacja przez Internet, wirtualne fora dyskusyjne, niebywała popularność i rozwój portali typu Facebook czy Nasza Klasa – wszystkie te zjawiska stały się polem badania dla socjologów, antropologów, medioznawców. Niektórzy spośród naukowców dostrzegli ich podobieństwo do struktur plemiennych, w jakie przed wiekami organizowała się ludzkość. Cybertrybalizm – powrót do pierwotnych form komunikowania się i budowania wspólnoty – to temat główny najnowszego, 16. numeru dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.

Oprócz obszernej analizy wspomnianego zjawiska, pióra José Antonio Urety, przeczytać możemy w tym dziale także o zagrożeniach związanych z mrocznym światem gier komputerowych oraz o problemach współczesnych rodziców starających się w obecnej epoce cyfrowej mimo wszystko wychować swe dzieci w duchu tradycyjnych wartości. Jest też akcent optymistyczny – pisarz, tłumacz i publicysta Lech Jęczmyk przekonuje w rozmowie z magazynem „Polonia Christiana”, że cyfrowy świat nie zdominuje całkowicie ludzkości.

Redaktorzy pisma nie mogli nie poruszyć sprawy gorszących i bluźnierczych wydarzeń, do jakich doszło niedawno na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Czy powrót do próby usunięcia Krzyża Chrystusowego z przestrzeni publicznej, tym razem pod pretekstem neutralności światopoglądowej państwa to wstęp do zapateryzmu w polskim wydaniu?

Artykuł Gianfranco Amato „Cień szariatu” poświęcony jest swoistej prawniczej schizofrenii, w jakiej pogrąża się z wolna Wielka Brytania. Z jednej strony to ojczyzna politycznej poprawności, której jednym z dogmatów jest tzw. równouprawnienie, z drugiej – kraj do tego stopnia przyjazny przybyszom z państw muzułmańskich, że już coraz więcej słychać w nim głosów o potrzebie uznawania w prawodawstwie rozstrzygnięć prawa szariatu nie tylko między muzułmanami, w sprawach rodzinnych i gospodarczych, jak ma to miejsce obecnie (więc także w kwestiach dotyczących kobiet, traktowanych przez islam w sposób podrzędny).

Interesujące materiały znaleźć może czytelnik także w działach poświęconych historii, korzeniom polskości, sztuce – między innymi: skróconą historię antypolonizmu, wizytę na wystawie o sztuce sieneńskiego quattrocenta, artykuł o Dietrichu von Hildebrandzie, opowieść o staropolskim savoir-vivre.

PoloniaChristiana.pl
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!