„Czy człowiek pochodzi od małpy?”. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza

2023-02-07 00:00:00
„Czy człowiek pochodzi od małpy?”. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza

Zapraszając Państwa na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” 16 lutego w Krakowie, chcemy zacytować jedną z wypowiedzi naszego prelegenta ojca Michała Chaberka OP, która warta jest rozważenia w sercu każdego katolika. - Trzeba zatem uznać, że po ukazaniu się i rozpowszechnieniu teorii ewolucyjnych w połowie XIX wieku Kościół zareagował jednoznacznym odrzuceniem tych teorii zarówno w wersji teistycznej, jak i ateistycznej – pisał na portalu „Contra Gentiles”.

Michał Chaberek OP urodził się w 1980 roku w Gdańsku. W wieku 20 lat wstąpił do Zakonu Dominikanów, a w 2007 roku w Krakowie przyjął święcenia z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W 2011 roku obronił doktorat z teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2012-2013 był na stypendium naukowym w Discovery Institute w Seattle, później pełnił posługę w duszpasterstwie akademickim w Thomas Aquinas College w Kalifornii, był także wikarym w Parafii Św. Dominika w Los Angeles. Pracuje w Fundacji En Arche zajmującej się promocją teorii inteligentnego projektu. Jest autorem wielu publikacji poruszających m.in. kwestie pochodzenia człowieka, co ma szczególne znaczenie dla znajomości tematu spotkania w krakowskim Klubie „Polonia Christiana”.

 

Od czasu powstania niby naukowej teorii Karola Darwina w części środowisk chrześcijańskich pojawiły się tendencje do zasymilowania teorii ewolucjonizmu z doktryną chrześcijańską. Pod naciskiem propagandy, forsującej ewolucyjną teorię wywodzącą człowieka od małpy, część ludzi deklarujących się jako chrześcijanie szukała sposobu pogodzenia wizji Darwina z chrześcijaństwem.

 

Współczesna nauka także zdaje się nie dostrzegać mankamentów teorii Darwina, którą naukowcy od lat podważają, a która mimo to w szkołach i na uczelniach jest traktowana jako obowiązująca doktryna, tylko dlatego, że zaprzecza religijnemu wytłumaczeniu stworzenia człowieka przez Pana Boga. Dobrze więc byłoby przypomnieć, co o pochodzeniu człowieka i teorii ewolucji powinien wiedzieć każdy Katolik.

 

- Możemy zatem zauważyć, że nowożytna koncepcja ewolucyjna stoi w sprzeczności z tradycyjną kosmogonią chrześcijańską, tak jak była ona od początku odczytywana w Piśmie Świętym przez chrześcijan oraz głoszona przez największe autorytety kościelne, między innymi ojców i doktorów Kościoła. Tradycja ta znalazła odzwierciedlenie w co najmniej dwóch dokumentach doktrynalnych. W połowie VI wieku papież Pelagiusz I uroczyście ogłosił wśród prawd wiary wyznawanych przez Kościół, że „Adam i jego żona […] nie narodzili się z innych rodziców, ale zostali stworzeni: jedno z prochu ziemi, a drugie z boku mężczyzny”. Z tego bardzo krótkiego wyjaśnienia powstania człowieka wynikają dwie prawdy wprost przeczące teorii ewolucyjnej. Po pierwsze, człowiek nie ma naturalnego przodka, rodzica, zatem nie mógł powstać na zasadzie zrodzenia z innego zwierzęcia. Po drugie, papież przeciwstawił sobie zrodzenie, czyli naturalny sposób powstawania jednostek każdego gatunku, stworzeniu, które w tradycji katolickiej jest działaniem wyłącznie Boskim, bez udziału przyczyn wtórnych – wyjaśniał o. Michał Chaberek w cytowanym wcześniej artykule pt. „Kościół Katolicki a teoria ewolucji” na portalu „Contra Gentiles”.

 

Z fragmentów tylko jednej z wielu publikacji o. dra Michała Chaberka widzimy, że prelekcja w Klubie „Polonia Christiana” będzie niezwykle ciekawa i wzbogacająca intelektualnie. Zapraszamy do Krakowa, do sali konferencyjnej „Miodosytni” przy ul. Św. Wawrzyńca 6 (obok kościoła pw. Bożego Ciała na Kazimierzu). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w czwartek 16 lutego 2023 r. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.