„Czy człowiek pochodzi od małpy?”. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza

2023-02-07 00:00:00
„Czy człowiek pochodzi od małpy?”. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza

Zapraszając Państwa na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” 16 lutego w Krakowie, chcemy zacytować jedną z wypowiedzi naszego prelegenta ojca Michała Chaberka OP, która warta jest rozważenia w sercu każdego katolika. - Trzeba zatem uznać, że po ukazaniu się i rozpowszechnieniu teorii ewolucyjnych w połowie XIX wieku Kościół zareagował jednoznacznym odrzuceniem tych teorii zarówno w wersji teistycznej, jak i ateistycznej – pisał na portalu „Contra Gentiles”.

Michał Chaberek OP urodził się w 1980 roku w Gdańsku. W wieku 20 lat wstąpił do Zakonu Dominikanów, a w 2007 roku w Krakowie przyjął święcenia z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W 2011 roku obronił doktorat z teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2012-2013 był na stypendium naukowym w Discovery Institute w Seattle, później pełnił posługę w duszpasterstwie akademickim w Thomas Aquinas College w Kalifornii, był także wikarym w Parafii Św. Dominika w Los Angeles. Pracuje w Fundacji En Arche zajmującej się promocją teorii inteligentnego projektu. Jest autorem wielu publikacji poruszających m.in. kwestie pochodzenia człowieka, co ma szczególne znaczenie dla znajomości tematu spotkania w krakowskim Klubie „Polonia Christiana”.

 

Od czasu powstania niby naukowej teorii Karola Darwina w części środowisk chrześcijańskich pojawiły się tendencje do zasymilowania teorii ewolucjonizmu z doktryną chrześcijańską. Pod naciskiem propagandy, forsującej ewolucyjną teorię wywodzącą człowieka od małpy, część ludzi deklarujących się jako chrześcijanie szukała sposobu pogodzenia wizji Darwina z chrześcijaństwem.

 

Współczesna nauka także zdaje się nie dostrzegać mankamentów teorii Darwina, którą naukowcy od lat podważają, a która mimo to w szkołach i na uczelniach jest traktowana jako obowiązująca doktryna, tylko dlatego, że zaprzecza religijnemu wytłumaczeniu stworzenia człowieka przez Pana Boga. Dobrze więc byłoby przypomnieć, co o pochodzeniu człowieka i teorii ewolucji powinien wiedzieć każdy Katolik.

 

- Możemy zatem zauważyć, że nowożytna koncepcja ewolucyjna stoi w sprzeczności z tradycyjną kosmogonią chrześcijańską, tak jak była ona od początku odczytywana w Piśmie Świętym przez chrześcijan oraz głoszona przez największe autorytety kościelne, między innymi ojców i doktorów Kościoła. Tradycja ta znalazła odzwierciedlenie w co najmniej dwóch dokumentach doktrynalnych. W połowie VI wieku papież Pelagiusz I uroczyście ogłosił wśród prawd wiary wyznawanych przez Kościół, że „Adam i jego żona […] nie narodzili się z innych rodziców, ale zostali stworzeni: jedno z prochu ziemi, a drugie z boku mężczyzny”. Z tego bardzo krótkiego wyjaśnienia powstania człowieka wynikają dwie prawdy wprost przeczące teorii ewolucyjnej. Po pierwsze, człowiek nie ma naturalnego przodka, rodzica, zatem nie mógł powstać na zasadzie zrodzenia z innego zwierzęcia. Po drugie, papież przeciwstawił sobie zrodzenie, czyli naturalny sposób powstawania jednostek każdego gatunku, stworzeniu, które w tradycji katolickiej jest działaniem wyłącznie Boskim, bez udziału przyczyn wtórnych – wyjaśniał o. Michał Chaberek w cytowanym wcześniej artykule pt. „Kościół Katolicki a teoria ewolucji” na portalu „Contra Gentiles”.

 

Z fragmentów tylko jednej z wielu publikacji o. dra Michała Chaberka widzimy, że prelekcja w Klubie „Polonia Christiana” będzie niezwykle ciekawa i wzbogacająca intelektualnie. Zapraszamy do Krakowa, do sali konferencyjnej „Miodosytni” przy ul. Św. Wawrzyńca 6 (obok kościoła pw. Bożego Ciała na Kazimierzu). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w czwartek 16 lutego 2023 r. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

To najbardziej radosny moment w roku dla każdego katolika. Dlatego też, z okazji Świąt Wielkiej Nocy A.D. 2024, zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pragnie wszystkim Państwu złożyć życzenia. Zachęcamy do lektury ich treści.
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż zmarł wieloletni Przyjaciel Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi i środowisk Tradycji katolickiej w Polsce - ksiądz prałat Roman Kneblewski. Od lat zmagał się z chorobami i urazami, a ostatnie dni spędził w szpitalu. We wtorek skończył 72 lata.
„Jaki jest ostateczny cel antykultury? W pierwszą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” to tytuł konferencji, której temat jest niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach. To wydarzenie komplementarne pod kątem wykładów i debat prowadzonych przez znawców problemu, idących wbrew lewicowej dekonstrukcji naszego życia społecznego i porządku moralnego. Zapraszamy do rejestracji udziału w konferencji, która odbędzie się w sobotę 20 kwietnia 2024 roku w Warszawie.
Zapraszamy wszystkich Państwa na kontynuację cyklu wykładów prof. Roberta Ptaszka w ramach spotkań naszego warszawskiego Klubu. Tym razem znany i ceniony badacz przybliży nam problem herezji kwietyzmu. Ten negujący tradycyjne nauczanie Kościoła pogląd powraca z kolejnymi falami zachwytu trendami ponowoczesności.
Pewne tematy po prostu trzeba podjąć, szczególnie gdy chodzi o sprawy najważniejsze. Dlatego zapraszamy Państwa na wyjątkową debatę, połączoną z promocją najnowszego numeru „Polonia Christiana”. W jakiej Polsce chcemy żyć w przyszłości? Jaką Ukrainę będziemy mieć za naszą wschodnią granicą? Na ile poważne będzie zagrożenie rosyjskie i w jakim stopniu jest w stanie przeciwdziałać mu państwo z wyludniającym się narodem i milionami imigrantów?