Czy musimy być bezbronnym narodem? Klub „Polonia Christiana” 19 maja w Krakowie

2022-05-12 00:00:00
Czy musimy być bezbronnym narodem? Klub „Polonia Christiana” 19 maja w Krakowie
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”.  Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.

Wobec wojny toczącej się za granicą Polski i narastającego napięcia w kolejnych miejscach w Europie milczenie na temat poziomu przygotowania społeczeństwa naszego kraju do sytuacji konfliktowych jest szkodliwe. Umiejętność przygotowania narodu do obrony własnej niepodległości, pokazanie siły i jedności obywateli oraz realne przygotowanie do stanięcia przeciw wrogom ojczyzny to atrybut władz państwa, które nie dopuszcza myśli o oddaniu się w niewolę i zależność od wroga. Oczekiwanie od władzy publicznej rozsądku, perspektywicznego planowania i przygotowania społeczeństwa na sytuacje kryzysowe to prawo i obowiązek każdego dojrzałego narodu.

 

– To jest moment właściwie za późno o kilka lat. Jak mówił sługa Boży ks. Piotr Skarga, gdy Bóg chce ukarać jakiś naród, to wpierw karze sąsiadów, żeby dać ostrzeżenie. 2014 i 2015, Ukraina. To był ten czas, kiedy Bóg nas ostrzegał. Zmarnowaliśmy siedem lat – powiedział. To jest ostatni moment – chociaż można jeszcze później, tak jak Ukraińcy, którzy powszechny dostęp do broni wprowadzili na chwilę przed inwazją rosyjską – mówił w marcu tego roku Jacek Hoga w wywiadzie dla PCh24.pl.

 

Czy Polacy są gotowi do obrony swoich rodzin, domów i kraju? Dlaczego jesteśmy społeczeństwem najbardziej rozbrojonym w Europie? Dlaczego dostęp do broni w Polsce jest tak ograniczony? Czy polskie siły zbrojne są w stanie ochronić nas w przypadku faktycznego ataku nieprzyjaciół?

Takie pytania będzie można zadać znawcy problemu obronności, autorowi książki pt. „Do broni”, Jackowi Hodze.

 

„Do broni ! Jaki jest prawdziwy stan polskiej armii w czasie inwazji na Ukrainę?” – to temat spotkania, jakie w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie o godzinie 18.00 w restauracji „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca (obok kościoła Bożego Ciała, przystanki tramwajowe: „Św. Wawrzyńca” lub „Plac Wolnica”) w Krakowie. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.