Na zachodnim skraju powiatu gnieźnieńskiego leży Dąbrówka Kościelna. Ta niewielka, otoczona lasami wieś rokrocznie odwiedzana jest przez tysiące pielgrzymów. Wszystko za sprawą znajdującego się tu Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia z Cudownym Wizerunkiem Dąbrowieckiej Pani.
Według wielu źródeł, już pod koniec XVII wieku w miejscowym kościele znajdował się słynący łaskami obraz Maryi z Dzieciątkiem. Pierwotnie był on zawieszony na przydrożnym dębie. Według tradycji, pewnego dnia zajaśniał nieziemskim blaskiem, rozświetlając całą okolicę. Trwało to kilka dób, więc obraz ostatecznie przeniesiono do świątyni. Coraz liczniejsi pielgrzymi doświadczali wielu cudów i łask. Dość powiedzieć, że tylko w 1710 roku przy samym obrazie umieszczono 220 wotów…
W 1774 roku po uderzeniu pioruna spłonął kościół, w którym znajdował się Cudowny Obraz. Nowa świątynia przetrwała do roku 1925. Wtedy znów strawił ją ogień… Przepadł także Cudowny Wizerunek. Na szczęście wykonano jego kopię, którą umieszczono w prowizorycznym baraku. Jednocześnie przystąpiono do budowy murowanego kościoła.
Po wybuchu II wojny światowej proboszcz, chcąc ocalić wizerunek Najświętszej Panny, wywiózł go w okolice Kutna. Niestety, dom, w którym się znajdował, został zbombardowany podczas bitwy nad Bzurą i legł w gruzach. Zniszczony został także obraz.
Po wojnie wykonano kolejną jego kopię, która trafiła do dąbrowieckiego kościoła w 1949 roku. Dziś znajduje się ona w kaplicy bocznej i spełnia rolę obrazu procesyjnego. W ołtarzu głównym natomiast umieszczony został wizerunek namalowany w 1956 roku przez Leonarda Torwirta.
15 czerwca 1969 r. Cudowny Obraz Matki Bożej Dąbrowieckiej został uroczyście przyozdobiony koronami papieskimi przez prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
Niestety, w roku 1989 zostały skradzione korony, bogato zdobiona sukienka oraz wiele wartościowych wotów. 26 czerwca 1994 roku odbyła się uroczysta rekoronacja Cudownego Wizerunku.
Rokrocznie w sobotę i niedzielę po 8 września coraz liczniejsza rzesza pielgrzymów z Wielkopolski, Kujaw i Pomorza odwiedza dąbrowieckie sanktuarium podczas uroczystego odpustu. Ich obecność świadczy o tym, że kult Matki Pocieszenia w Dąbrówce jest wciąż żywy.
Redakcja dziękuje Panu Marcinowi Pawlakowi za informacje nt. sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy