Departament Sprawiedliwości odwołał się od orzeczeń w sprawie ustawy DOMA, broniącej tradycyjnego małżeństwa

2010-10-14 00:00:00
Departament Sprawiedliwości odwołał się od orzeczeń w sprawie ustawy DOMA, broniącej tradycyjnego małżeństwa

Apelację w sprawie orzeczenia sędziego okręgowego z Bostonu, kwestionującego konstytucyjność ustawy DOMA, definiującej małżeństwo jako związek jednej kobiety z jednym mężczyzną złożył w dniu 12 października br. asystent prokuratora generalnego, Tony West. Jest to rutynowe postępowanie, jakie podejmuje departament sprawiedliwości w sytuacji, gdy kwestionowane są ustawy federalne. 

Tony West zaskarżył orzeczenie sędziego Josepha Tauro, który latem tego roku wydał dwie oddzielne opinie w sprawach Massachusetts przeciw Health and Human Service oraz Gill w sprawie Office of Personal Management. Stanowiły one, że ustawa DOMA przyjęta przez kongres w 1996 r. narusza m.in. zasadę równej ochrony dla wszystkich obywateli, zagwarantowanej w V poprawce do konstytucji oraz ustanawia „irracjonalne uprzedzenia” i narusza tym samym X poprawkę do konstytucji.

Prezydent Barack Obama i część jego administracji opowiada się za uchyleniem ustawy DOMA na drodze legislacyjnej w kongresie, a nie za pośrednictwem sądów federalnych. Od kilku miesięcy trwają prace nad projektem ustawy Respect for Marriage Act, która zezwoli na zawieranie tzw. małżeństw także pederastom i lesbijkom.

Organizacje homoseksualne popierają unieważnienie ustawy DOMA za pośrednictwem sądów, gdyż proces ten może trwać znacznie krócej.

Rzeczniczka departamentu sprawiedliwości, Tracy Schmaler w związku z podjęciem decyzji o złożeniu apelacji, wydała specjalne oświadczenie. Wyjaśniła w nim, że chociaż powszechnie wiadomo, iż prezydent uważa, że ustawa DOMA jest dyskryminująca i powinna być uchylona, to jednak z drugiej strony istnieje długa tradycja bronienia ustaw federalnych przez departament sprawiedliwości, gdy są one kwestionowane w sądach niższej instancji. Postępowanie takie ma charakter rutynowy.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025