Dwa spotkania Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie

2021-09-16 00:00:00
Dwa spotkania Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie

„Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” oraz „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos” to tematy dwóch spotkań, które odbędą się w ramach Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie. Organizatorami spotkań klubowych są Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

Wiedza o relacjach z sąsiadami Polski oraz o postaciach, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się postaw religijnych i patriotycznych w czasach nocy komunistycznej jest przydatna szczególnie w czasach przełomowych. Taki charakter czasom nam współczesnym nadają niewątpliwie aktualne wydarzenia, podczas których możemy obserwować rewolucyjne zmiany społeczne i polityczne w Polsce i w Europie.

Na ile na te zmiany starają się wpływać sąsiedzi, forsujący swoją politykę wobec Polski i na ile jesteśmy zjednoczeni wokół idei i wartości, dzięki którym przez wieki zachowaliśmy własną tożsamość narodową i kulturową – te pytania warto zadać sobie korzystając z wiedzy, jaką podzielą się z nami goście spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie.

W poniedziałek 20 września tematykę o historycznym podłożu stosunków Polski z sąsiadem zza Odry przedstawi profesor Grzegorz Kucharczyk. Naukowiec o wielkim dorobku, umiejący w przystępny sposób zainteresować słuchacza sprawami istotnymi dla naszej ojczyzny, będzie w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” omawiał problem relacji polsko – pruskich, których pokłosiem jest odmienne spojrzenie dwóch narodów na wiele zagadnień etycznych, religijnych i politycznych.

Wykładu profesora Grzegorza Kucharczyka pod tytułem „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos” będzie można wysłuchać w poniedziałek 20 września o godz. 18.00 w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

W kontekście beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dużego zainteresowania Jego życiem i działalnością niezwykle ciekawie zapowiada się drugie warszawskie spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, zaplanowane na czwartek 23 września o godzinie 18.00 także w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

Tytuł spotkania – „Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – wskazuje na ważny element działalności Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło zmierzyć się z atakiem ideologicznym i polityką niszczenia tożsamości kulturowej przez komunistów. Prelegentem, który przybliży nam ważny temat i dokonania Kardynała Wyszyńskiego, będzie dr hab. Rafał Łatka, historyk i politolog, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944 – 1989”.

 

Zapraszamy na spotkania w Warszawie:

- Klub „Polonia Christiana” w Warszawie z udziałem prof. G. Kucharczyka: „Nowoczesność, antykatolicyzm, antypolonizm. Pruski etos”. Data: 20 września 2021 r. (poniedziałek), godz. 18:00. Miejsce: Sala konferencyjna – Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

- Klub „Polonia Christiana” w Warszawie z udziałem dr. hab. Rafała Łatki: „Prymas Stefan Wyszyński wobec komunizmu i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL”. Data: 23 września 2021 r. (czwartek), godz. 18:00. Miejsce: Sala konferencyjna – Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

Organizatorami Klubów „Polonia Christiana” są Stowarzyszenie „Polonia Christiana” oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

Na oba spotkania wstęp wolny.

Serdeczne zapraszamy!

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!