Egipt: głównym celem zamachowców islamskich był biskup koptyjski

2010-01-08 00:00:00
Egipt: głównym celem zamachowców islamskich był biskup koptyjski

Rzeczywistym celem terrorystów islamskich, którzy 6 stycznia zastrzelili sześcioro chrześcijan i policjanta w Nag Hammadi w Egipcie, był miejscowy biskup koptyjski Cyryl. Już wcześniej otrzymywał on pogróżki od fundamentalistów z powodu swojej działalności duszpasterskiej.

6 stycznia wieczorem grupa co najmniej trzech uzbrojonych mężczyzn z dwóch samochodów zaczęła na ślepo strzelać do wychodzących z kościoła uczestników wieczornego nabożeństwa w wigilię Bożego Narodzenia (w obrządku wschodnim). Od kul napastników zginęło sześcioro chrześcijan, w większości młodych, w wieku ok. 20 lat, i jeden z policjantów, ochraniających świątynię. Wśród zamordowanych było dwoje narzeczonych i 14-latek. Ich wczorajszy pogrzeb zgromadził 5 tys. wiernych, którzy ostro skrytykowali siły porządkowe za brak odpowiedniej ochrony i obrzucili kamieniami samochód policyjny.

To ja miałem być celem tego zabójstwa – powiedział bp Cyryl, który swój urząd pełni od maja 1977 r., w rozmowie z przedstawicielami Stowarzyszenia Chrześcijan Bliskiego Wschodu (MECA). Dodał, że gdy plan zamachowców nie powiódł się i udało mu się uniknąć śmierci, zaczęli oni strzelać do młodych ludzi.

Hierarcha przypomniał, że przed Bożym Narodzeniem otrzymywał już liczne pogróżki, toteż od wielu dni spodziewał się, że „w wigilię świąt coś się wydarzy”. Właśnie z tego powodu miejscowa wspólnota chrześcijańska rozpoczęła nabożeństwo o godzinę wcześniej. On sam wyszedł z kościoła kilka minut przed atakiem terrorystów. Na dźwięk odgłosu samochodu wrócił do świątyni tylnymi drzwiami i gdy wymieniał uścisk ręki z kimś na progu, usłyszał serię z broni maszynowej i dowiedział się o tragedii.

Biskup oskarżył o zaniedbania służby bezpieczeństwa, które – choć zostały ostrzeżone o możliwości zamachu – nie podjęły żadnych stosownych działań ochronnych przed kościołem.

Napięcia między chrześcijanami-koptami a muzułmanami w Nag Hammadi (w środkowym Egipcie, na północny zachód od Luksoru) narastały już od wielu miesięcy, gdy miejscowi wyznawcy islamu oskarżyli młodego chrześcijanina, że zdeprawował 12-letnią muzułmankę. Według koptów zarzuty te są jedynie pretekstem i dla potwierdzenia swych słów przytaczają fakt, że policja nie podjęła żadnych działań w stosunku do ich współwyznawcy. Mimo to na podstawie tych oskarżeń w listopadzie ub.r. doszło do ataków na chrześcijan w pobliskich miejscowościach Farszut, Abu Szusza, Aerki i Aszszukeifi, należących do parafii w Nag Hammadi.

Oficjalna egipska agencja prasowa podała, że policja zdobyła już jeden z dwóch samochodów, używanych przez terrorystów. Ale 7 bm., w czasie pogrzebu ofiar zamachu, siły porządkowe użyły gazów łzawiących, aby powstrzymać skierowany przeciw nim gniew uczestników pogrzebu. – Ludzie są oburzeni i bardzo zaniepokojeni – powiedział bp Cyryl. Podkreślił, że od lat egipskie środki przekazu (telewizja, radio i prasa) głoszą nietolerancję wobec chrześcijan.

Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.