Episkopat Malty zachęca wiernych do obrony nierozerwalności małżeństwa

2010-09-02 00:00:00
Episkopat Malty zachęca wiernych do obrony nierozerwalności małżeństwa

W związku z trwającą na Malcie dyskusją nad projektem ustawy legalizującej rozwody w tym kraju – jedynym obok Filipin państwie na świecie, które nie ma ustawy wprowadzającej instytucję rozwodów – tamtejsi biskupi zachęcali wiernych do wzięcia udziału w tej debacie. Mówili jednak, że powinni w taki sposób wyrażać swoje opinie, by nie naruszać godności innych osób i nie prowadzić swoistej „krucjaty” (sic!). Podali szczegółowe uzasadnienie stanowiska Kościoła katolickiego, występującego w obronie nierozerwalności małżeństwa.

„Prosimy wszystkich, którzy biorą udział w tej debacie, by nie wypaczali miłości zakorzenionej w chrześcijańskiej nowinie, przez podjęcie pewnego rodzaju krucjaty, nawet w przypadku wyraźnych oznak prowokacji”. – napisali hierarchowie w liście pasterskim skierowanym do wiernych.

Kilka tygodni temu nacjonalista Jeffrey Pullicino Orlando przedstawił w parlamencie projekt ustawy, legalizującej rozwody na Malcie. Episkopat tego kraju bardzo ostrożnie podchodzi do projektu ustawy, nie chcąc wzbudzać niepotrzebnych emocji. Sporo poruszenia wywołało bowiem oświadczenie pro-wikariusza Antona Goudera, który stwierdził, że „rozwód to grzech”.

Arcybiskup Paul Cremona oraz bp Gozo, Mario Grech wprost wezwali wiernych do udziału w debacie na ten temat. – Wzywamy członków Kościoła, by zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak również zawodowej (...) pozytywnie przyczynili się do tej debaty. Przestrzegli jednak przed „czymś w rodzaju krucjaty”, by nie szukać za wszelką cenę zwycięstwa nad ludźmi mającymi odmienne przekonania i opinie w sprawie nierozerwalności małżeństwa – mówili biskupi.

Hierarchowie maltańscy przypomnieli, że Kościół zawsze nauczał o pięknie i znaczeniu małżeństwa. Mówili, że Kościół katolicki, poprzez swoją naukę pomógł wielu osobom wychować się w stabilnych rodzinach, pomimo biedy i emigracji. Zdaniem purpuratów, nawet dzisiaj ci, którzy decydują się na związek małżeński, mają nadzieję na jego nierozerwalność. Mimo to, co roku obserwuje się rozpad małżeństw.

Rozpad małżeństwa, jak ocenili hierarchowie, przynosi wiele cierpienia zarówno małżonkom, jak i ich dzieciom oraz krewnym. Członkowie episkopatu zwrócili uwagę także na wszelkie dostępne badania i statystyki, które pokazują, iż rozpad małżeństwa powoduje ogromne straty dla społeczeństwa.

Przypomnieli, że każdy chrześcijanin będzie rozliczony nie tylko z tego co uczynił w swoim życiu, ale też z tego, czy bronił nauczania Chrystusa. Ich zdaniem, każdy chrześcijanin jest zobowiązany do obrony nierozerwalności małżeństwa, do czego nawoływał, podczas ostatniej pielgrzymki, papież Benedykt XVI.

Źródło: TimesofMalta.com, AS

Komentarz: PiotrSkarga.pl:
Szkoda, że zamiast apelować o prowadzenie kampanii przeciw rozwodom zgodnie z moralnością katolicką i w stylu godnym chrześcijanina, biskupi przestrzegają przed „czymś w rodzaju Krucjaty”, sugerując jakby krucjaty były czymś złym. Zwłaszcza że - szczególnie Malta - zawdzięcza bardzo dużo szlachetnemu zrywowi chrześcijan, jakimi były wyprawy krzyżowe. Przecież to właśnie z nich wyrósł Zakon Maltański. 
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!