Eutanazja: manipulacja i nacisk na legalizację

2009-11-18 00:00:00
Eutanazja: manipulacja i nacisk na legalizację

Na całym świecie wywierany jest nacisk na legalizację „szerokiego wachlarza eutanazji”, niezależnie jak by ją określano, czy jako „wspomagane samobójstwo” czy też wprost jako eutanazję – uważa Wesley J. Smith, amerykański prawnik i ekspert ds. związanych z problemem eutanazji, który wczoraj w Londynie wygłosił na ten temat prelekcję.

Zdaniem Smitha nie ma praktycznie żadnej różnicy między terminem „eutanazja bezpośrednia” a tzw. wspomaganym samobójstwem. Jest to rozróżnienie raczej akademickie. 

Prelegent uważa, że dążenie do zalegalizowania eutanazji nie jest „wyrazem współczucia” dla osoby cierpiącej, lecz pewnej ideologii. Ideologia ta opiera się na przekonaniu, że uśmiercenie osoby cierpiącej w celu skrócenia jej cierpień jest dopuszczalne, a także na przekonaniu, że autonomia jednostki jest jej najwyższym dobrem osobistym. Ideologia ta jest radykalnym odwróceniem tradycyjnych wartości społecznych. Chociaż z jednej strony mówi się o równości wszystkich osób, z drugiej – wartościuje się życie w zależności od okoliczności.

Smith potępił kryteria, zastosowane przez szefa prokuratury w Wielkiej Brytanii w wydanym niedawno projekcie wytycznych do zasad ścigania przestępstw z powodu tzw. wspomaganego samobójstwa. Prokurator generalny nakazał swoim podwładnym zaniechania czynności w sytuacji, gdy okaże się, że osoba, która dopuściła się „wspomaganego samobójstwa” była terminalnie chora. Smith przypomniał, że wytyczne te są takie same jak propozycje zawarte w projekcie ustawy o legalizacji eutanazji w Szkocji. 

Prelegent zauważył, że podobna sytuacja miała miejsce w Holandii. Zanim parlament przyjął w 2002 r. ustawę legalizującą eutanazję, najpierw pojawiły się wytyczne prokuratora, znacznie złagodzone na żądanie sędziów.

Smith jako zagorzały przeciwnik eutanazji uważa, że obowiązkiem każdego obywatela jest szanowanie wartości życia osób ciężko chorych, niepełnosprawnych, pogrążonych w rozpaczy itp. Według niego, społeczeństwo powinno zapewnić takim osobom jak najlepsze warunki, które pomogą im z godnością znosić cierpienie, a także otoczyć je miłością i nie pozwolić im targnąć się na własne życie.

Inny uczestnik spotkania, Anthony Ozimic z Society for Protection of Unborn Children, wiodącej w Europie organizacji walczącej z eutanazją, powiedział, że obecnie wielkim problemem jest zaangażowanie się mediów brytyjskich w „promowanie” eutanazji i dopuszczanie się przez nie manipulacji.

Świadczy o tym choćby niedawna sprawa Dennisa Milnera, który na początku tego miesiąca wraz z żoną popełnił samobójstwo. Jak się okazało Milner był członkiem Stowarzyszenia na rzecz Upowszechniania Eutanazji oraz zagorzałym komunistą i ateistą. Przed popełnieniem samobójstwa wysłał notkę do mediów, w której zaatakował zarówno religię, jak i istniejący na Wyspach zakaz „wspomaganego samobójstwa”. Mężczyzna ten nie był osobą terminalnie chorą, ale mizantropem negatywnie nastawionym do życia w społeczeństwie. Tymczasem media przedstawiały go jako osobę dotkniętą cierpieniem fizycznym, sugerując, że legalizacja eutanazji powoli staje się koniecznością.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.