Wiodące media na świecie bardzo krytycznie zareagowały po ukazaniu się listu papieża Benedykta XVI skierowanego do wiernych w Irlandii, w którym przeprasza on skrzywdzone ofiary wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuścili się niektórzy duchowni.
List ukazał się w sobotę w odpowiedzi na rządowy raport Murph’ego ujawniający skrywany od dziesięcioleci skandal związany z molestowaniem seksualnym przez duchownych w diecezji Dublin. Papież przeprosił w nim za „grzeszne i odrażające czyny”, których dopuścili się duchowni w Irlandii oraz potępił sposób, w jaki władze kościelne zajęły się tym problemem. Również ostro potępił samych duchownych winnych tego „okropnego, przestępczego czynu”, którzy „zdradzili zaufanie, jakie niewinni młodzi ludzie oraz ich rodzice pokładali w duchownych” i z tego powodu będą musieli odpowiedzieć przed Bogiem Wszechmogącym.
List nie spotkał się z przychylnym przyjęciem mediów. W Wielkiej Brytanii, USA i Australii pojawiły się nagłówki, że sam list jest rozczarowujący. Do atakowania papieża wykorzystano także przeprosiny prymasa Irlandii kardynała Seana Brady’ego, który przyznał się, że jako młody ksiądz przyczynił się do ukrywania czynów pedofilskich jednego z duchownych. Zarzuca się mu, że nie potrafi poradzić sobie z naprawieniem szkód wyrządzanych ofiarom molestowania seksualnego, jakiego dopuścili się duchowni Kościoła oraz, że nie radzi sobie z problemem naprawienia szkód wyrządzanych samemu Kościołowi. Jego przeprosiny uznano za niewystarczające. Jedna z komentatorek programu 4 BBC powiedziała: – Chciałabym zobaczyć papieża tarzającego się w prochu, błagającego o przebaczenie.
Nagonka mediów wobec Kościoła i papieża zmusiła niektórych kardynałów do zabrania głosu. Kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący episkopatu Włoch oskarżył media o kampanię nadużyć wobec papieża i Kościoła. Powiedział: – Kościół nie obawia się prawdy, jednak bolesna i odrażająca jest powszechna kampania dyskredytująca papieża i Kościół, czemu się sprzeciwiam.
Bp Gerhard Mueller z Regensburga (Niemcy) również potępił kampanię wymierzoną w Kościół, mówiąc: – Media manipulują ludźmi, którzy siedzą przed odbiornikami telewizyjnymi czy otwierają gazety z przekręconymi i uproszczonymi doniesieniami.
Premier Włoch Silivio Berlusconi również potępił ataki na Kościół i papieża, mówiąc, że są oni ofiarami uprzedzeń.
Papież Benedykt XVI skrytykował w liście nowoczesne zmiany, jakie zaszły po 1960 r. w Irlandii, które jego zdaniem przyczyniły się do katastrofy. W bardzo zsekularyzowanym społeczeństwie irlandzkim doszło do porzucenia tradycyjnych praktyk religijnych tj. częstej spowiedzi św., codziennej modlitwy, corocznych rekolekcji itp. Ponadto do czynników, które miały wpływ na pojawienie się nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa papież zaliczył: nieodpowiednie procedury rekrutacji kandydatów do kapłaństwa, niewłaściwą formację seminaryjną, złą recepcję programu odnowy określonego przez Drugi Sobór Watykański itp.
Papież potępił „istniejącą w społeczeństwie tendencję do faworyzowania duchowieństwa i innych osób cieszących się autorytetem”, co jego zdaniem przyczyniło się do ukrywania skandalu. Potępił również władze Irlandii, które bez względu na godność osób, upubliczniły raport w sprawie nadużyć w Kościele i przez to uniemożliwiły zastosowanie kar kanonicznych.
Do tej pory pod presją mediów podało się do dymisji czterech duchownych irlandzkich.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS