Fanatyków świeckości z UMP zdenerwowała chusta uczennicy

2009-11-26 00:00:00
Fanatyków świeckości z UMP zdenerwowała chusta uczennicy

W połowie listopada grupa francuskich licealistów odwiedziła Zgromadzenie Narodowe. Była wśród nich muzułmanka ubrana w chustę islamską sięgającą kolan. Kiedy tylko usiadła na trybunie, została zauważona przez posłów rządzącej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Wybuchło zamieszanie. Przerwano debatę. Posłanka UMP Francoise Hostalier pobiegła do biura przepustek dowiedzieć się, dlaczego dziewczynę wpuszczono do pałacu Burbonów – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Hostalier powołała się na przepis regulaminu parlamentu, który zobowiązuje gości przysłuchujących się debatom, by siedzieli na trybunie bez nakrycia głowy. Oburzona posłanka stwierdziła, że w parlamencie, który jest „świątynią wartości republikańskich”, nie ma miejsca na symbole religijne. Na jej wniosek, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Bernard Accoyer został zobowiązany do wyjaśnienia „czy i kiedy wolno nosić symbole religijne w budynkach parlamentu”.

Odpowiedź Accoyera rozsierdziła posłów UMP. Stwierdził on, że przepisy zobowiązujące gości parlamentu do zdjęcia nakrycia głowy pochodzą z zeszłego wieku i dotyczą wyłącznie mężczyzn, którzy w tamtych czasach nosili kapelusze. – Prawo zakazuje noszenia symboli religijnych, w tym chusty islamskiej, w szkołach publicznych. Nie ma powodu, by nie można ich było nosić w parlamencie – oświadczył przewodniczący Zgromadzenia Narodowego

Nie spodobało się to jego partii, która od miesięcy prowadzi intensywną debatę na temat tożsamości narodowej i opowiada się za zakazem noszenia burki w miejscach publicznych – relacjonuje „Rz”.

Cały ten spór to jeden wielki cyrk. Panowie i panie posłowie od miesięcy nie są w stanie ustalić granicy między wolnością religijną a zasadą laickości. To typowe dla naszej debaty publicznej. Bicie piany, awantury i poza tym nic – powiedział gazecie politolog Bruno Cautres. Jego zdaniem zakaz noszenia chusty w parlamencie nie rozwiąże problemu postępującej islamizacji.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.