Francja: kapłani z dawnych kolonii panaceum na kryzys powołań?

2010-09-15 00:00:00
Francja: kapłani z dawnych kolonii panaceum na kryzys powołań?

Już około 1300 księży katolickich z zagranicy pracuje we Francji, pomagając w duszpasterskiej posłudze rodzimemu, starzejącemu się coraz bardziej duchowieństwu francuskiemu – donosi brytyjski dziennik „Herald Scotland”, powołując się na oficjalne dane Konferencji Biskupów Francji.

Połowa z 14 tys. księży francuskich ukończyła już 75 lat, a w ubiegłym roku do tutejszych seminariów duchownych wstąpiło tylko 90 kandydatów do kapłaństwa. Żeby zapewnić funkcjonowanie niektórych parafii, potrzebna jest pomoc przybyszów z krajów afrykańskich, dawnych kolonii francuskich. Tam właśnie kwitnie katolicyzm i nie brakuje księży oraz nowych powołań.

Większość parafian bardzo dobrze przyjmuje zagranicznych księży, jednak zdarzają się też przypadki, gdy czarnoskórzy kapłani mają kłopoty z aklimatyzacją w nowych warunkach. Na przedmieściach niektórych miast zamieszkałych przez białych wiernych, przedstawicieli klasy robotniczej, dochodzi także do przypadków jawnego rasizmu. Kapłani z Afryki często w takich sytuacjach proszą o przeniesienie do innych placówek. Inni przyjezdni księża skarżą się też na poczucie izolacji w radykalnie zsekularyzowanej kulturze, która dominuje we Francji.

Oprócz księży z Afryki we Francji posługują kapłani z Ameryki Łacińskiej i Polski. Większość pracuje w małych, wiejskich parafiach.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025