Francja: po raz 100. upamiętniono księży-męczenników rewolucji francuskiej

2010-09-03 00:00:00

Dwa tysiące ludzi wzięło udział w odbywającej się od 100 lat dorocznej pielgrzymce na wyspę Madame na francuskim wybrzeżu Atlantyku. Upamiętnia ona męczeństwo kilkuset księży, którzy odmówili złożenia przysięgi na Konstytucję Cywilną Kleru, narzuconą przez twórców rewolucji francuskiej. Miała ona na celu podporządkowanie Kościoła państwu.

Na tę niewielką wyspę pielgrzymi dostali się 31 sierpnia pieszo w czasie odpływu oceanu. Zebrane w czasie marszu otoczaki dołożyli do krzyża z kamieni, co roku większego, znajdującego się na miejscu pochówku duchownych.

Przewożono ich tam w latach: 1794 i 1795 statkami, na których przetrzymywano ich w ładowniach. Umierali na szkorbut i tyfus najpierw na statkach, zakotwiczonych u ujścia rzeki Charente, a następnie na wyspie Madame, dokąd w końcu przybiły. Spośród 829 deportowanych kapłanów, zginęło 547. Ci, którzy dotarli na wyspę, złożyli przysięgę, że nie będą mówić o cierpieniach doznanych na statkach, aby nie nakręcać spirali nienawiści.

64 spośród kapłanów-męczenników zostało beatyfikowanych w 1995 r. – Ich historia była przez długi czas zapomniana, dopiero na początku XX w. odkrył ją ksiądz z Rochefort, który zapoczątkował tę pielgrzymkę – podkreśla jej obecna organizatorka, s. Maïté Capdeville z diecezji La Rochelle.

W tym roku na setną pielgrzymkę zaproszono abp. Jeana Benjamina Sleimana z Bagdadu. W swojej homilii hierarcha porównał los francuskich duchownych sprzed ponad 200 lat z losem dzisiejszych chrześcijan w Iraku, którzy starają się o pojednanie w kraju rozdartym konfliktami.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025