Giscard d`Estaing o kulisach redagowania preambuły do Traktatu UE

2009-12-14 00:00:00
Giscard d`Estaing o kulisach redagowania preambuły do Traktatu UE

Stanowisko protestantów a następnie muzułmanów uniemożliwiły umieszczenie w preambule Konstytucji Europejskiej odniesienia do „chrześcijańskich korzeni Europy” – twierdzi Valery Giscard d’Estaing. Były prezydent Francji ujawnił szczegóły sporów dotyczących redakcji tego dokumentu w wywiadzie dla libańskiego dziennika „L’ Orient-Le Jour”. Jak zaznaczył, jego propozycja by wyraźnie wspomnieć o chrześcijańskich korzeniach naszego kontynentu, została odrzucona większością głosów.

Były przewodniczący Konwentu, który w latach 2002 i 2003 który opracowywał konstytucję europejską zaznaczył, że kiedy w dokumencie tym wymieniono religijne dziedzictwo Europy, myślano o dziedzictwie chrześcijańskim, jednak nie można go było wymienić z przyczyn redakcyjnych.

Ujawnił też, że w ówczesnej debacie wokół propozycji Jana Pawła II, aby w preambule odwołać się do chrześcijańskich korzeni Europy, przeciwko takiemu ujęciu wypowiedzieli się protestanci. Uważali, że należałoby raczej mówić o korzeniach „ judeo-chrześcijańskich”. Takie sformułowanie nie zostało zaakceptowane przez muzułmanów. W takiej sytuacji poddana została pod głosowanie propozycja hiszpańska, aby przyjąć do preambuły „religijne korzenie Europy, zwłaszcza chrześcijańskie”. Tę propozycję odrzuciła większość eurodeputowanych, zwłaszcza z Europy Północnej i Północno-Wschodniej.

W takiej postaci preambuła trafiła do obowiązującego obecnie Traktatu z Lizbony. Czytamy w nim, że Unia Europejska inspiruje się „kulturowym, religijnym i humanistycznym dziedzictwem Europy, z którego wynikają powszechne wartości, stanowiące nienaruszalne i niezbywalne prawa człowieka, jak również wolność, demokracja, równość oraz państwo prawa”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.