Giscard d`Estaing o kulisach redagowania preambuły do Traktatu UE

2009-12-14 00:00:00
Giscard d`Estaing o kulisach redagowania preambuły do Traktatu UE

Stanowisko protestantów a następnie muzułmanów uniemożliwiły umieszczenie w preambule Konstytucji Europejskiej odniesienia do „chrześcijańskich korzeni Europy” – twierdzi Valery Giscard d’Estaing. Były prezydent Francji ujawnił szczegóły sporów dotyczących redakcji tego dokumentu w wywiadzie dla libańskiego dziennika „L’ Orient-Le Jour”. Jak zaznaczył, jego propozycja by wyraźnie wspomnieć o chrześcijańskich korzeniach naszego kontynentu, została odrzucona większością głosów.

Były przewodniczący Konwentu, który w latach 2002 i 2003 który opracowywał konstytucję europejską zaznaczył, że kiedy w dokumencie tym wymieniono religijne dziedzictwo Europy, myślano o dziedzictwie chrześcijańskim, jednak nie można go było wymienić z przyczyn redakcyjnych.

Ujawnił też, że w ówczesnej debacie wokół propozycji Jana Pawła II, aby w preambule odwołać się do chrześcijańskich korzeni Europy, przeciwko takiemu ujęciu wypowiedzieli się protestanci. Uważali, że należałoby raczej mówić o korzeniach „ judeo-chrześcijańskich”. Takie sformułowanie nie zostało zaakceptowane przez muzułmanów. W takiej sytuacji poddana została pod głosowanie propozycja hiszpańska, aby przyjąć do preambuły „religijne korzenie Europy, zwłaszcza chrześcijańskie”. Tę propozycję odrzuciła większość eurodeputowanych, zwłaszcza z Europy Północnej i Północno-Wschodniej.

W takiej postaci preambuła trafiła do obowiązującego obecnie Traktatu z Lizbony. Czytamy w nim, że Unia Europejska inspiruje się „kulturowym, religijnym i humanistycznym dziedzictwem Europy, z którego wynikają powszechne wartości, stanowiące nienaruszalne i niezbywalne prawa człowieka, jak również wolność, demokracja, równość oraz państwo prawa”.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.