Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

wrzesień 2016
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Jednym z zadań, jakie postawił sobie Instytut Ks. Piotra Skargi, jest krzewienie tradycyjnej pobożności, dlatego w ramach akcji „Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny” do 316 tysięcy Przyjaciół i Darczyńców wysłał broszurę z tekstem Godzinek oraz przedstawiającą ich historię. Do książeczki dołączona była płyta CD zawierająca wykonanie nabożeństwa przez Krakowski Chór Męski pod dyrekcją Janusza Wierzgacza.

 

Śpiewanie Godzinek jeszcze kilkadziesiąt lat temu było regularną praktyką modlitewną w wielu katolickich domach. Nadmiar obowiązków, zabieganie i nadmierne skupianie się na sprawach doczesnych sprawiło, że tradycja ta została zarzucona. Dlatego Instytut postanowił o niej przypomnieć.

 

Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem i do Instytutu spłynęły liczne podziękowania. W jednym z nich Pani Lidia ze Starogardu pisze:

Ostatnio otrzymałam książeczkę – modlitewnik Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny wraz z płytą. Bardzo cieszę się z tej przesyłki i gorąco dziękuję. Śpiewanie Godzinek bardzo przypomina mi mój rodzinny dom i moje dzieciństwo. Moja mamusia często je śpiewała (umiała całe na pamięć) zwłaszcza w sobotę rano. Dom pachniał czystością, świeżością, pieczonym ciastem, napełniony śpiewem pięknych melodyjnie Godzinek. Kocham ten sposób modlitwy. Moja kochana mama była wielką czcicielką Matki Bożej (należała do stowarzyszenia Dzieci Marii we Lwowie) i tę miłość wszczepiła mnie i mojej siostrze. (…)

 

Głos Pani Lidii nie był odosobniony. Ponad 60 tysięcy osób w różny sposób zareagowało na naszą przesyłkę – wpłacając datek, pisząc do nas z zapewnieniem o modlitwie i deklarując odmawianie Godzinek. To piękne nabożeństwo można teraz śpiewać wspólnie z Krakowskim Chórem Męskim pod dyrekcją Janusza Wierzgacza, który nagrał je specjalnie dla Przyjaciół Instytutu.